Alex Ferguson: o umění vítězit, ale i vypěnit

Už od roku 2013 čeká Manchester United na zisk mistrovského titulu v Premier League. Tedy přesně od doby, kdy jeho lavičku definitivně opustil Sir Alex Ferguson, v počtu trofejí nejúspěšnější kouč ve fotbalových dějinách. Jeho autobiografie s názvem Managing My Life mapuje Fergusonovu éru do roku 2000.

Čas letí, skotskému manažerovi už pomalu táhne na osm křížků. Jeho výrazná stopa na lavičce Manchesteru United ovšem stále zůstává v myslích fanoušků. Těžko si představit, že se někdo k jeho úspěchům aspoň přiblíží, natož je překoná.

Ferguson vydal v kariéře několik knih, Managing My Life je první z autobiografií (po ní následovala ještě v roce 2013 druhá, o něco stručnější). Vydání z roku 2000 je sice starší, ale pořádně našlapané – čeká na vás téměř 500 hustě popsaných stránek ze života trenérské legendy.

Ferguson se obšírně věnuje i své hráčské kariéře, v níž byl solidní střelec, a následně prvotním úspěchům v roli trenéra, které vyvrcholily třemi tituly skotského šampiona s Aberdeenem. Pokud toužíte spíše po poznání jeho angažmá na Old Trafford, musíte si počkat přibližně do poloviny knihy.

Je celkem zbytečné rozebírat kvalitu knihy, osobnost s podobnou sportovní dráhou přináší kvalitu v podstatě sama. Novinář Hugh McIlvanney, který s Fergusonem na knize spolupracoval, sice hned v úvodu zmiňuje, jak se se slavným koučem při tvorbě textu nasmál, nicméně zase tolik vtipných historek v knize nenajdete.

Z každé stránky příběhu na vás sálá Fergusonova povaha – ukazuje jej jako naprosto nesmlouvavého, disciplinovaného a po úspěchu bažícího muže. Víc než vtipných historek najdete v knize počet situací, v níž se projevila Skotova výbušná nátura. Idiom „loose temper“, tedy něco jako „přestat se ovládat“, je možná nejčastější spojení v knize.

Managing My Life oceníte hlavně v případě, že pátráte po Fergusonových kořenech a stále ve vás žijí vzpomínky na úžasný treble ze sezony 1998/1999.  Jestliže si chcete připomenout i éru Ronalda či druhého vítězství v Lize mistrů, musíte sáhnout po novějším vydání.

Managing My Life

Autor: Alex Ferguson

Počet stran: 544

Rok vydání: 2000

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]