Arsene Wenger: příběh formování profesora

Nejdřív vynášený do nebes, poté zatracovaný. Dlouhé angažmá Arsena Wengera na lavičce londýnského Arsenalu jako kdyby mělo dvě poloviny. O té úspěšnější hovoří autorizovaná biografie francouzského trenéra, jejímž autorem je novinář Xavier Rivoire.

Hned po odchodu z Arsenalu se Wengerovi nahrnula řada nabídek na sepsání autobiografie, ale devětašedesátiletý kouč zatím zatvrzele sepsání svého životního příběhu odmítá a podle svých slov čeká, až s trénováním definitivně skončí. A tahle doba zřejmě ještě nenastala.

Příznivci lační nahlédnout do životního příběhu trenéra, který proměnil Arsenal ve světový velkoklub, si tak zatím musejí vystačit s autorizovanou biografií, která vyšla v roce 2008. Mapuje tak především první polovinu Wengerova působení na lavičce Gunners, nechybí samozřejmě ani návrat do jeho hráčské kariéry a připomenutí jeho trenérských angažmá v Monaku a Japonsku.

Právě první třetina knihy je pro čtenáře, kteří mají trochu větší povědomí o Wengerově kariéře, nejpřínosnější. Rivoire v ní zpovídá například trenéry, od kterých se pozdější úspěšný kouč učil, hráče Monaka či japonského Grampus Eight. Co se týče jedinečnosti informací, velmi dobrá pasáž, která baví.

Trochu horší už je to s přínosem knihy od bodu, kdy se Wenger přesouvá do Anglie. Rivoire sice obšírně popisuje, kterak Francouz vybudoval své impérium na Highbury a později Emirates Stadium, nicméně v této pasáži už najdete výrazně méně informací, které byste jinde neslyšeli. Wenger po svých úspěších s Arsenalem začal být mediálně známou osobou a dosti bylo napsáno o jeho tvrdém stravovacím režimu pro hráče, rivalitě s Alexem Fergusonem či neochotě kupovat drahé fotbalisty.

Kniha nabízí ucelený Wengerův profil, ovšem sám kouč v ní hovoří na můj vkus málo, proto místy působí poměrně odosobněně. Ale když ji otevřete, dozvíte se, k jakému českému obránci přirovnal „Wengera hráče“ legendární kouč Guy Roux, nebo při cestách v kterém dopravním prostředku se zformoval pozdější „profesor“.

Sečteno – fanoušek Arsenalu si knihou určitě rád připomene úspěšné období Gunners, já si zase rád počkám na autobiografii.

Arsene Wenger: The Biography

Autor: Xavier Rivoire

Počet stran: 322

Rok vydání: 2008

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]