George Best: všichni démoni první fotbalové superstar

„Brilliantly raw“, píše se na obálce autobiografie George Besta s názvem Blessed. S hodnocením Sunday Times nezbývá, než souhlasit. Kniha jedné z největších legend Manchesteru United je plná životních přiznání, nad kterými čtenář žasne.

Bestova autobiografie poprvé vyšla tři roky před jeho smrtí, zaviněnou četným selháním orgánů. Severoirský fotbalista se dožil pouze 59 let, život mu zkrátil nepřetržitý boj s alkoholem, jemuž nedokázal odolat ani po stavech, kdy „byl jednu sklenku od smrti“.

Z fotbalového hlediska není o Bestovi potřeba dlouze psát, při angažmá v Manchesteru United se dostal až na samotný vrchol, když vyhrál Pohár mistrů evropských zemí a jako individuální trofej Zlatý míč.

Není to však fotbalová etapa, která v knize patří k největším pokladům. Best totiž strhujícím způsobem líčí události z 60. let, kdy se morálka v britské společnosti značně uvolnila a ze stydlivého kluka se během několika dní stala první ryzí fotbalová superstar, uzavírající reklamní kontrakty, navštěvující divoké večírky a randící s nejkrásnějšími ženami.

„Do těch dvanácti let v Manchesteru United jsem vměstnal nejmíň tři životy.“

Bestovi se povedlo perfektní vyobrazení tehdejší společnosti i pro čtenáře, kteří tuto dobu nezažili. Na dobré i zlé časy přitom vzpomíná s potřebným nadhledem, jako kdyby cítil, že jeho konec se blíží a už nemá potřebu před nikým skrývat žádný ze svých hříchů. Srozuměn se svým osudem se otevřeně zpovídá ze všech svých démonů – alkoholu, hazardu i žen. Někdy skoro netušíte, jestli čtete životopis fotbalisty, nebo rockové hvězdy.

Bestova kniha je další s velmi jednoduchou a čtivou angličtinou, těžko se mně odkládala i při již druhém čtení. Plný počet bodů nedávám pouze z důvodu, že v závěru příběh trochu ztrácí dosavadní drajv, jelikož Best už řeší v podstatě jen neustálé hádky a usmiřování se svojí manželkou. Předchozí stránky zkrátka nasadily laťku příliš vysoko – stejně jako Best svým fotbalovým soupeřům.


Blessed: The Autobiography

Autor: George Best

Počet stran: 480

Rok vydání: 2002

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]