Soccernomics: přelomové dílo fotbalových geeků

Fotbal má své zákony, ale dlouho byly pouze nepsané. Až když v roce 2009 vyšla poprvé kniha Soccernomics, byly některé z nich v podstatě přijaty jako obecné pravdy. Autoři totiž dokázali pomocí statistických analýz vysvětlit mnohé souvislosti, podle nichž funguje nejpopulárnější hra světa.

Soccernomics od sehrané dvojice autorů Simona Kupera a Stefana Szymanského je celosvětově velmi známá kniha, proto se divím, že žádné z řady aktualizovaných vydání ještě nevyšlo v českém jazyce. Třeba se dočkáme.

Je totiž potřeba zmínit, že se nejedná o úplně jednoduché čtení, pokud nejste zběhlí v angličtině. Četba Soccernomics vyžaduje soustředění jak na složitější jazykovou úroveň, tak na souvislosti v textu. Ale pokud jste vybavení analytickým myšlením a máte rádi fotbal, budou vám stránky ubývat mnohem lépe.

Soccernomics vychází z knihy Michaela Lewise Moneyball, která zachycuje, jak díky statistice a datům ovládl tým Oakland Athletics americkou baseballovou ligu. Známější je možná stejnojmenný film s Bradem Bittem v hlavní roli. Kuper a Szymanski se pokusili podobné principy aplikovat i na fotbal a výsledkem je kniha Soccernomics.

Ve velkém počtu jejich analýz najdete jak ty, které už dnes fotbalová komunita vzala za své (například souvislost výše výdajů na platy a výsledků týmu), tak ty, které hledají zdánlivě nesouvisející jevy (jako například klesající počet sebevražd v době konání mistrovství světa ve fotbale).

Moji pozornost určitě přilákaly například kapitoly, ve kterých autoři bagatelizují roli trenéra, odmítají co největší vyrovnanost ligových soutěží či analyzují fotbalové přestupy jako vesměs nepřínosné pro zlepšení výsledků.

Kniha by možná snesla i lehké zeštíhlení, protože jak už to při tak velkém počtu analýz bývá, ne všechny jsou se zajímavostí na stejné úrovni (ale znáte to, kdyby na hudebním albu nebyly špatné písničky, nebudou ani hity). Před lety se z knihy stalo průlomové dílo, které inspirovalo další autory k práci s fotbalovými daty. Jestli s nimi pracujete i vy a Soccernomics jste ještě nečetli, rozhodně se s tím nikomu nechlubte!

Soccernomics

Autoři: Simon Kuper, Stefan Szymanski

Počet stran: 444

Rok vydání: 2012

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]