Anton Malatinský: z vězení k trnavské nesmrtelnosti

Další silný slovenský příběh, ve kterém nechybí sláva, zatracení, vězení, křivda, radost, vášeň i smutek. Plný rozporuplných emocí byl život proslulého trenéra Antona Malatinského, který je zpracován v knize Predbehol dobu od Mojmíra Staška.

Od známého slovenského novináře už jsme poznali knihu o Ferdinandu Daučíkovi, jejíž recenzi si můžete přečíst zde. I publikace o Antonu Malatinském patří do edice Športové legendy, kterou na první pohled poznáte jednotným vzhledem, působícím docela luxusním dojmem.

Musím se hned na úvod přiznat, že o Malatinském jsem toho před čtením knihy věděl pramálo (řečeno v jeho rodném jazyce, hanbím sa za to). I proto jsem ale jeho biografii vyhledal a zařadil do své fotbalové knihovny.

A tak jsem se hned na prvních stránkách dozvěděl, že Malatinský byl nejen úspěšný kouč, ale i hráč, který několik let patřil do kádru reprezentace. Největší slávu si ale samozřejmě vysloužil jako trenér trnavského Spartaku.

Nic ale nebylo snadno nalajnované. Ještě před svými největšími úspěchy se trnavský rodák ocitl ve vězení, kam jej dost možná dostal svým jednáním jeden z jeho tehdejších svěřenců. A když ještě za mřížemi mluvil o tom, že Spartak dostane z druhé ligy až do Poháru mistrů evropských zemí, mysleli si jeho nejbližší, že přišel o rozum.

Realitou ale bylo pět mistrovských titulů a nejen účast, ale dokonce semifinále PMEZ proti Ajaxu Amsterdam.

„My sme nemali žiadne volno. Len sa trénovalo, trénovalo, trénovalo a hralo. Ale Toni – báči nám raz vypočítal, že máme šesť volných dní do mesiaca. Len sme na seba pozerali, odkial to zobral. On dal dokopy tu volnú hodinu, tu dve z jednotlivých dní a spravil sumár!“

V knize vystupuje spousta Malatinského bývalých hráčů, velkou studnicí informací se staly i jeho deníky, kde si poctivě zapisoval tréninkové jednotky, taktiku i vlastní reportáže z odehraných utkání. Ukázky z něj jsou přímo v knize.

Jeho trnavský příběh, inspirace v zahraničí a precizní přístup k tréninkům mně v mnohém připomněl působení Evžena Hadamczika v Baníku Ostrava. „Trnavčana století“ už teď neznám jen díky stadionu Spartaku, ale i třeba proto, že neměl rád auta a řízení. Zkrátka, už sa nehanbím.

Predbehol dobu

Autor: Mojmír Staško

Počet stran: 256

Rok vydání: 2015

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]