Dukla mezi mrakodrapy: nesmrtelná klasika od mistra vypravěče

„Je to vyřízeno. Přijeď rychle do Ruzyně. Letíš s námi.“ Tak začíná tažení spisovatele a novináře Oty Pavla s fotbalisty pražské Dukly na Americký pohár, které vyústilo v literární klasiku s názvem Dukla mezi mrakodrapy.

Kniha, se kterou se potkali i fotbalem nepolíbení čtenáři, je mix beletrie a reportáže. A dnes už můžeme říct, že i tak trochu sci-fi. Představa, že český fotbal bude mít klubové mužstvo, které se zařadí do absolutní světové špičky, je momentálně dosti bizarní.

Pražský celek v šedesátých letech dominoval domácímu fotbalu a velké výsledky zaznamenával i ve světě. Hned čtyřikrát dobyl již zmiňovaný Americký pohár, který sloužil k popularizaci fotbalu za oceánem.

„Evropská kopaná se bude šířit nyní na americkém kontinentu rychleji než v uplynulých letech. A zásluha Dukly Praha je nemalá. Lidé si cení technické a fyzické vyspělosti jejích hráčů a gentlemanského vystupování na hřišti. Proti klaunským mravům, které často předvádějí jihoameričtí fotbalisté i mnozí evropští hráči, je to rozdíl, pro který nemohu najít vhodné přirovnání.“

Ota Pavel měl to štěstí, že byl přímo u toho. S fotbalovým týmem Dukly jej pojily přátelské vztahy, a jak se lze z jeho líčení dočíst, nejel pouze jako nezúčastněný pozorovatel, ale s hráči si i zatrénoval, účastnil se taktických porad, trávil s nimi volný čas.

Osobně jsem v knize nehledal oslavy velkých vítězství, ale spíš obyčejné věci. A jsem rád, že jsem se jich dočkal, byť jsem možná čekal ještě větší porci textu z mimofotbalových aktivit „Dukláků“. Pavel zahrnul do svého vyprávění i lidskou linku, tedy například radost hráčů z obdržených pohlednic z domova (v dnešní době opět téměř sci-fi), chuť na plzeňské pivo či radostné setkání s krajany v Chicagu.

Ve vydání z roku 1964 se navíc můžete pokochat naprosto skvělou a rozsáhlou fotografickou přílohou, která tvoří téměř celou druhou polovinu knihy. Jen za ni dávám v konečném hodnocení bod navíc. Jestli máte chuť na fotbalové čtení od skvělého vypravěče, neváhejte.

Dukla mezi mrakodrapy

Autor: Ota Pavel

Počet stran: 244

Rok vydání: 1964

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]