Faul! Kniha, kterou chtěl Blatter zakázat

Organizaci FIFA označují mnozí jako jednu z nejprohnilejších na celém světě. Jestli tomu tak opravdu je, můžete zjistit z knihy Faul! od britského investigativního novináře Andrewa Jenningse.

Respektovaný žurnalista získal za svoji práci několik ocenění, zejména díky snaze odhalit korupci ve fotbale a olympijském hnutí. Své objevy prezentoval také ve známém britském pořadu Panorama na BBC.

A jak že to vlastně ve FIFA chodí? Třeba tak, že její řídící orgány schválí dotaci na výstavbu tréninkového centra pro některý z méně významných členských států, a když po pár letech dorazíte na místo, najdete jen pole. A po penězích logicky ani stopy.

A když potřebujete získat nějaký hlas, prostě zařídíte, aby na místech vyslanců členských států, kteří se z jednání omluvili, objevili vaši kamarádíčkové. S kontrolou jejich identity není potřeba se zaobírat.

Je toho spousta, co Jennings během mnoha let zkoumání vnitřního fungování FIFA objevil. I proto se postupem času stal na ústředí v Curychu personou non grata. Jeho knihu se dokonce tehdejší předseda FIFA Sepp Blatter pokoušel soudní cestou zakázat.

Jelikož Jennings mapuje historii organizace už od roku 1974, kdy se místo Angličana Stanleyho Rouse dostal do čela první „zkorumpovaný“ předseda Joao Havelange, není složité orientovat se ve sledu událostí i rolích jednotlivých postav. Pochopíte také propojení FIFA s některými firmami, zejména sportovním gigantem Adidas.

A pokud by vám jedna kniha tohoto ražení nestačila, můžete zkusit její volné pokračování Špinavá hra, které vyšlo v roce 2016. Ale o tom zase někdy příště…

Faul!

Autor: Andrew Jennings

Počet stran: 380

Rok vydání: 2007

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]