Football Leaks: hlavně nepropadnout depresi!

Už na konci roku 2015 spatřila svět internetová stránka Football Leaks, která postupně pranýřovala fotbalové kluby, hráče a agenty za nekalé praktiky ve fotbalovém byznyse. Příběh whistleblowerů, novinářů a nenažraných agentů mapuje o tři roky později napsaná kniha stejného názvu.

Uf. Tohle je tedy síla. Pokud patříte mezi fanoušky, kteří si scénu profesionálního fotbalu idealizují jako prostředí plné krásných gólů a pozitivních emocí, tuhle knihu raději do ruky vůbec neberte. Prozření by mohlo značně bolet.

Už z podstaty věci je ovšem zřejmé, že vrcholový fotbal nemůže být úplně zdravé prostředí. Je tomu tak všude, kde se koncentruje velké množství peněz. O do fotbalu se jich za poslední dekádu nacpalo až příliš mnoho.

Projekt Football Leaks začal jako internetová stránka, která zveřejňovala utajené informace z hráčských smluv, transferů a dalších dokumentů. Jednalo se přitom o ta nejslavnější jména (Cristiano Ronaldo, José Mourinho) i kluby (Real Madrid, Manchester United, Paris Saint-Germain).

Knižní podobu vypráví jeden z novinářů německého magazínu Der Spiegel, který se rozhodl vypátrat neznámé tvůrce webu, rozplést složité finanční machinace hráčských agentů a sestavit z dokumentů ucelené příběhy.   

Podaří se mu setkat se s mužem s pseudonymem „John“, který mu následně při četných nočních pitkách vypráví o daňových únicích, fotbalistech jako investiční komoditě a neprůhledných účetních strukturách…

Kniha do jisté míry připomíná detektivní žánr, s dvojicí hlavních aktérů se schováváte po různých východoevropských městech před „řešiteli problémů“, které si najali fotbaloví agenti. Komunikujete v šifrách. Pašujete pevné disky s hromady citlivých dat. A k tomu hodně pijete a flámujete.

Až knihu dočtete, zkuste si pro zajímavost na internetu vyhledat, jak pokračoval „Johnův“ příběh dál. A pak si zajděte na zápas nejbližšího týmu z okresního přeboru, dejte si pivo, klobásu a užijte si fotbal, který neřídí šustění bankovek.

Football Leaks

Autoři: Rafael Buschmann, Michael Wulzinger

Počet stran: 368

Rok vydání: 2018

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]