Fotbalová mise: tajný mezi chuligány aneb jak nedostat 284 stran přes hubu

Z tohohle kousku moc fotbalových znalostí nenačerpáte, zato napětím strčí do kapsy autobiografii jakékoliv hvězdy. Budete se bát, ale budete se i smát. S ústřední postavou budete neustále chodit po tenkém ledě a nebudete vědět, kdy dostanete přes hubu. A někdy přes ni dáte jiným. Ponoříte se do příběhu se surovým násilím, přemírou sprostých slov, zkrátka takového, který byste dětem před spaním asi nečetli.

James Bannon dostal jako ambiciózní mladý policista netradiční úkol – infiltrovat se mezi londýnskou elitu fotbalových chuligánů a zajistit potřebné důkazy k jejich zatčení. Daří se mu to dobře, vlastně až moc dobře. Život tvrdého jádra fanoušků Millwallu ho pohltí natolik, že přestává rozlišovat, kdy je v roli tajného policisty a kdy v roli jednoho z chuligánů.

I kvůli tomu neustále řeší potíže s parťákem Chrisem, který se striktně drží své policejní role, přibývají i hádky s přítelkyní Dawn, která těžko nese, jak se z jejího partnera stává opilec a pouliční rváč.

Zároveň se ale zasmějete, jak rafinované metody používá k získání si důvěry chuligánských šéfů, či jak se bleskově vypořádá s nařčením, že patří k policii. Bannon se nebojí střílet i do vlastních řad a v knize kritizuje přístup policie při konkrétních zásazích proti fanouškům.

„Už jsem toho měl dost. Tohle bylo osobní. Teď už jsem nebyl tajný policista Jim, ale jen chuligán Jim. Middlesbroughští nás nejdřív zasypali kamením a kusy kovu a pak na nás začali plivat. Policisté tam celou dobu stáli a nedělali vůbec nic. Dobrá tedy, jestli se tady tihle pánové chtějí porvat, mají to mít.“

Příběh se odehrává v době zhruba před třicet lety, kdy Anglie stále zápasila s chuligánskými gangy. Proniknete do dnes již do značné míry zaniklé subkultury, kde pěstní obhajoba vlastního hřiště znamená vše. Kde bitka se soupeřem číhala za rohem každé ulice. Kde vám odvaha postavit se přesile zajistila mezi členy gangu nehynoucí slávu.

Už v roce 1995 vznikl na stejný motiv také film ID (česky Inkognito), který poměrně věrně kopíruje knižní podobu, nicméně v závěru se výrazně liší a film díky němu získává úplně jiný rozměr. Jestli si ho po přečtení knihy pustíte a budete na konci stejně tak v šoku jako já, dejte vědět!

Fotbalová mise: tajný mezi chuligány

Autor: James Bannon

Počet stran: 284

Rok vydání: 2013

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]