Góly v Barce nepadají náhodou: jak vytvořit stroj na peníze

FC Barcelona je fenomén. Když požádáte člověka, který nemá o fotbale ani páru, aby vám zkusil říct jméno některého ze známých klubů, je dost pravděpodobné, že vypálí právě jméno katalánského velkoklubu. Giganta, který je nyní světovou značkou. Giganta, který se na začátku nového tisíciletí ocitl ve ztrátě mínus 73 milionů eur. O tom, jak se „Barca“ proměnila zpět ve stroj generující honosné příjmy, pojednává kniha Góly nepadají náhodou.

Její možná úplně největší přednost je osoba autora – Ferran Soriano byl totiž v letech 2003-2008 viceprezidentem Barcelony a také jejím generálním ředitelem. Veškeré informace tak pocházejí přímo od zdroje. Soriano je ve fotbalovém zákulisí nadmíru úspěšný, po svém angažmá v Barceloně nastoupil totiž jako výkonný ředitel v Manchesteru City. Kam se klub za poslední roky posunul, všichni víme.

Ke knize jsem se dostal díky tomu, že její český překlad má na svědomí můj novinářský kolega a kamarád Ondra Tuček. Jelikož jsem stejně jako Soriano vystudovaný ekonom, mám k jeho postřehům a názorům na vedení klubu hodně blízko. Ale nebojte se, na knihu opravdu nepotřebujete rozsáhlou znalost matematiky či daňových zákonů, úplně si vystačíte s obyčejnými kupeckými počty.

Soriano knihu odstartuje v době, kdy se stal členem vedení klubu, který se nacházel v hluboké finanční ztrátě a uvadal i sportovně. V souladu s ekonomickou teorií postupuje od stanovení kompletně nové strategie Barcelony, kterou následně rozpracovává do detailnějších oblastí. Téměř vždy uvádí paletu možností, které měl klub na výběr a nabízí argumenty, proč se rozhodl zvolit v dané situaci konkrétní řešení. Můžete se tak dozvědět o projektech, které klub nakonec neuskutečnil, nebo o hráčích, které se z rozličných důvodů rozhodl neangažovat.

Detailně se lze například dočíst, proč se Barcelona rozhodla neprodat žádnému ze sponzorů prostor pro reklamu na dresu, ale uzavřela smlouvu s dětským fondem Unicef. Velmi cenné jsou i postřehy z jednání o přestupech hráčů. Ne snad kvůli dohadům o ceně, ale kvůli vylíčení způsobů, jakými jednají funkcionáři z různých koutů Evropy a jak na ně.

Z charakteru knihy lze jasně vycítit, že Soriano je tvrdý byznysmen a ve všech aspektech se snaží chovat racionálně, nikoliv intuitivně. Pokud možno eliminuje faktor náhody, jak už napovídá samotný název. Za velké plus považuji to, že přestože kniha má z části „učebnicový“ charakter, informace jsou podané naprosto srozumitelně. Neměl bych problém ani s větším rozsahem.

Pro fanouška Barcelony četba jedním dechem. Ale znám i pár funkcionářů v jistých klubech, kterým bych toto čtení vřele doporučil!

Góly nepadají náhodou

Autor: Ferran Soriano

Počet stran: 224

Rok vydání: 2010

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]