České knihy

Pavel Horváth: prototyp fotbalové autobiografie

Pavel Horváth je prototyp fotbalisty, kteří by měli vydávat své životopisy. Posbírali nějakou tu trofej, spoluhráče i fanoušky bavili hrou i vtípky, neminul je ani občasný průšvih. Jeho kniha Můj příběh nekončí se jeví jako dokonalý fotbalový materiál.

Horváth se sice výraznější osobností stal až na stará kolena, kdy dotáhl Plzeň k mistrovskému titulu i účasti v Lize mistrů, nicméně i jeho předchozí kariéra stojí za zrekapitulování. Prostřednictvím knihy mohou čtenáři nahlédnout do jeho angažmá ve Sportingu Lisabon, Galatasaray Istanbul i japonském Kóbe.

Velké plus si Horváth zaslouží za to, že v knize nevynechává nepříjemná či kontroverzní témata. Jeho názor v ní najdete a už je na vás, jestli s ním souhlasíte, nebo ne.

Všemu napomáhá i pozice, z jaké bývalý reprezentant vypráví. Stojí v závěru své kariéry a ví, že už není potřeba nikomu nic dokazovat. Díky tomu může říkat věci takové, jaké jsou. Na můj vkus možná až hodně toho Horváth „práskne“ i na své bývalé spoluhráče, ale to by zřejmě nebyl on, aby na někom nechal nit suchou. Různá vyprávění o přetažených večerkách nejsou v knize nic výjimečného.

Možná nejvíc bych ale na knize vyzdvihl způsob zpracování, do jisté míry ojedinělý. Sportovní novinář a spoluautor Jan Palička zvolil jazyk ušitý na míru Horváthovi a vyprávění tak působí naprosto přirozeně. Do knihy pak vložil několik dvojrozhovorů, či spíše Horváthových diskuzí s lidmi, s nimiž se během kariéry setkal – jedná se například o hokejistu Martina Straku či trenéra Ivana Haška. Rozhovory mají šťávu, nepřeskakujte!

Horváthovy fórky v knize působí jako gólové koření, ale nejsou všechno. Obsahově je kniha nabitá a těžko jsem hledal důvod, proč nějaký bod strhnout. Takže dostává všech deset.

Můj příběh nekončí

Autoři: Pavel Horváth, Jan Palička

Počet stran: 288

Rok vydání: 2012

Hodnocení #kopejzaknihu: 10/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Přidat názor