Pelé: nečekaně odhalené soukromí fotbalového krále

Tři tituly mistra světa, nejlepší střelec brazilské reprezentace všech dob, nejlepší fotbalista historie (tedy aspoň pro tu část, která nefandí Maradonovi). Fotbalové úspěchy Pelého znají i malé děti, ale kolik toho víme o jeho soukromí? Na otázku docela zdatně odpovídá autobiografická kniha Můj život a nejkrásnější hra.

Zatímco spousta fotbalistů ani ve svých životopisech zcela neodkryje svůj osobní život a spíš stále odbíhá k fotbalovým záležitostem, Pelé na to šel trochu jinak. Ze soukromí toho totiž prozradil docela dost.

Značná část knihy se totiž věnuje spíš jeho pozvolné cestě na vrchol, nikoliv době, kdy už ho znal celý svět a střílel gól za gólem. Pelé se ve vyprávění hodně vrací do dětství, kde vzpomíná na chudinský život v Brazílii. Jak se přimotal ke krádežím, jak ho „zaučovala“ místní prostitutka, jak při nešťastné události viděl umírat svého kamaráda… Místy je pozdější hvězda opravdu velice otevřená.

V dalších pasážích je docela zvláštní číst o mladém chlapci bez sebevědomí, který se opakovaně pokoušel utéct z tréninkového centra Santosu, protože se mu příliš stýskalo po domově a rodině. Útěk se mu (naštěstí) nikdy zrealizovat nepodařilo.

Stránky o Pelého životě na úplném vrcholu kariéry už nenabízejí tolik neznámých informací, na řadě míst z nich spíš čiší jistá únava ze života fotbalové celebrity. Brazilský ostrostřelec spíš inklinoval ke klidnému rodinnému životu, který byl při jeho postavení a slávě téměř nemožný. Za vše mluví jeho vzpomínky na čekání na tisící gól kariéry, které jsou spíše deprimující.

V knize pochopitelně najdete i slavnou pasáž o československých fotbalistech, které Pelé vyzdvihuje za gentlemanské chování při vzájemném souboji na mistrovství světa.

Závěr knihy patří angažmá v USA, kde měl Pelé provést fotbalovou osvětu. Jak ale sám přiznává, důvody byly téměř výhradně finanční. Proč, když už si v kariéře vydělal peněz dost? Čtěte, v knize zkrátka je co objevovat.

Pelé: Můj život a nejkrásnější hra

Autoři: Pelé, Robert L. Fish

Počet stran: 182

Rok vydání: 1977 (český překlad 1981)

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]