Rebelova zpověď: pozitivní blikanec Tomáše Řepky

Na slovo „blikanec“ má Tomáš Řepka pomalu vlastnické právo. Bývalý český reprezentant tak sám označoval své přehmaty na hřišti, kdy jeho rozumová soustava vypnula a důsledkem byla zpravidla červená karta. Řepka si bohužel blikance přenesl i do života po fotbalové kariéře, ale o tom referuje jiný typ médií. Upřímně jsem měl trochu obavy, že jeho nejstarší kniha Rebel bude taky tak trochu blikanec. Tenhle ale snese přívlastek pozitivní.

Řepkovy knihy už jsou dokonce tři a z potetovaného drsňáka je téměř romanopisec. Rebel je na českém trhu poměrně unikátním počinem, stejně jako býval Řepka unikátní fotbalovou povahou. Bývalý sparťanský kapitán hovoří poměrně otevřeně o všech malérech, které ho v průběhu kariéry provázely.

S trochou nadsázky lze říct, že v knize postupuje od průšvihu k průšvihu. Prezentuje své názory na bývalé trenéry, spoluhráče, funkcionáře – a pro některé to rozhodně nevyznívá lichotivě. Podobná otevřenost se v českém prostředí moc nenosí, proto je Řepkův styl podání příjemným osvěžením knížek jinak vesměs podobného formátu.

Hodně k tomu přispívá i jazyk, který zvolil. Píše hovorovou češtinou a text proto ještě víc nabírá na autenticitě. Bonus je i grafické zpracování, protože kniha obsahuje množství fotek s Řepkovými komentáři, aniž by to přitom bylo na úkor textu.

A obsah? Nenudí, stačí vyzdvihnout, jak Řepka opil do němoty slavného argentinského střelce Gabriela Batistutu, nebo jak se v Anglii ocitl ve vězení.

Ať už si o Řepkovi myslíte cokoliv, moc lepších obránců na mezinárodní úrovni Česko nemělo a nemá. Proto si za své fotbalové počiny zaslouží respekt.

A jeho kniha taky.

Rebel

Autoři: Tomáš Řepka, Karel Felt

Počet stran: 264

Rok vydání: 2011

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]