Útěk: když Barcelonu táhli Daučík s Kubalou

Cruyff, Guardiola, Van Gaal, Daučík. Že vám poslední jméno nic moc neříká? Potom si přečtěte knihu Útěk od slovenského novináře a autora řady sportovních publikací Mojmíra Staška. Díky ní zjistíte, že Ferdinand Daučík patří mezi nejúspěšnější trenéry slavného FC Barcelona.

Daučíkův příběh je strhující a jedinečný. S označením nepřítele tehdejšího režimu utekl z pracovního tábora do zahraničí, kde se po čase dostal až na lavičku Barcelony a sbíral s ní jednu trofej za druhou, nakonec jich bylo celkem devět. Úspěšnější jsou v klubové historii už jen zmínění Guardiola a Cruyff.

Život účastníka mistrovství světa v roce 1938 ovšem nebyl jen o angažmá v Barceloně (kde vedl i Ladislava Kubalu), ve Španělsku se stal uznávaným trenérským matadorem, jelikož působil také na lavičce Atlética Madrid, Atlética Bilbao, Realu Betis, FC Sevilla či Realu Zaragoza. Jedním slovem – obdivuhodné.

Kniha líčí Daučíkův život od jeho mládí, přes přestup do pražské Slavie, vykonstruované problémy s režimem až po éru ve Španělsku. Nastiňuje i jeho trenérskou filozofii, leč mnoho pramenů s přímými myšlenkami a vyjádřeními samotného Daučíka se patrně nedochovalo.

I proto v knize jako přímý aktér často vystupuje jeho syn Yanko Daučík, rovněž úspěšný fotbalista, který dokonce hrával v Realu Madrid vedle Di Stéfana a Puskáse. Postřehy z dřívějších let zase přináší Daučíkova sestra Elena Rusznyáková.

Kniha má dvě velké přednosti – zejména silný příběh, který už se jen těžko bude ve slovenských a českých končinách opakovat. Tou druhou je výtečná fotodokumentace, ať již v podobě dobových obrázků či náhledů originálních dokumentů. Slabší je to pak s korekturou, biografii bohužel postihla řada překlepů.

Úspěchy Ferdinanda Daučíka v zahraničí předešlý režim cíleně přehlížel, o to víc bychom jeho počiny měli nyní docenit. A kniha Útěk je k tomu přímo stvořená.

Útěk na lavičku Barcelony

Autor: Mojmír Staško

Počet stran: 304

Rok vydání: 2017

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]