Jestli se říká, že sport do politiky nepatří, určitě to neplatí o Baskicku. V tomto španělském regionu jsou fotbal a politika doslova propletené jako spirály DNA. O vzájemném vztahu pojednává kniha Jiřího Zákravského Baskové v ofsajdu.
Hned na úvod je potřeba zmínit, že se jedná de facto o vědeckou publikaci. Autor totiž působí jako odborný asistent na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Jeho dlouhodobý zájem o témata propojení politiky a sportu vedl právě k vytvoření této případové studie.
V knize Baskové v ofsajdu naleznete chronologický vývoj baskického nacionalismu, který využívá jako jeden ze svých nástrojů „osvěty“ a mobilizace obyvatelstva právě fotbal. Je zajímavé sledovat, jak se v průběhu let tento vztah obou fenoménů měnil, nicméně vždy zůstával dosti těsný.
Z celé publikace je z mého pohledu nejzajímavější přibližně její první polovina, kde autor přibližuje formování baskického nacionalismu a masové rozšíření fotbalu ve Španělsku. K obojímu dochází přibližně ve stejné době. V druhé polovině už ve vývoji převažují politické záležitosti a není pro „fotbalového“ čtenáře až tak poutavá.
Pokud si chcete pospojovat pojmy jako nacionalismus, frankismus či teroristická organizace ETA, jsou Baskové v ofsajdu ten pravý návod. Pochopitelně se dozvíte i to, jak je to s neotřelou hráčskou politikou Athletica Bilbao, za které mohou nastupovat pouze hráči z baskického regionu.
Zjistíte také, že když svůj národ zradíte, nečeká vás nic příjemného. Slavný francouzský obránce Bixente Lizarazu, světový i evropský šampion, by mohl vyprávět…
Baskové v ofsajdu jsou svým způsobem unikátní knihou, nicméně jí na atraktivitě trochu ubírá její vědecké zaměření. Kdo někdy psal i základní vědeckou práci, asi tuší, že řadu věcí by bylo možné podat ve zjednodušeném podání, pokud by nebylo nutné lpět na definicích a akademickém formátu.
Smrsknout ji tak na polovinu, je to mnohem víc sexy čtení.
Baskové v ofsajdu
Autor: Jiří Zákravský
Počet stran: 284
Rok vydání: 2017
Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10