Jak se v Británii zrodil fotbal do podoby, jakou známe dnes? Jak se dokázal vyrovnat s rasismem, nebo proč neexistuje reprezentace Velké Británie? Na takové otázky se snažil v knize The Game of Our Lives odpovědět její autor David Goldblatt.
Anglický fotbalový historik si vedle víc než tisícistránkového spisu „The Ball Is Round“ o globální historii fotbalu střihnul také úže zaměřenou knihu Game of Our Lives, kterou věnoval pouze vývoji fotbalu v Británii, a to zejména v posledních sto letech. Je znát, že autor přednáší na vysokých školách, z knihy prosakuje akademický jazyk a místy je docela náročná ke čtení.
Kniha má sedm částí, přičemž každá z nich se věnuje různé oblasti, do které fotbal zasahuje – ekonomika, zápasový den, urbanismus, etnicita a identita, genderová politika, vztahy mezi spojenými národy, postavení Británie na mezinárodním fotbalovém poli. O góly a výsledky v knížce až tak moc nejde.
„Kdyby se v 80. letech rasismus trestal jako teď, nemáme žádné diváky. Polovina by seděla ve vězení, druhá polovina by skončila s doživotním zákazem vstupu na stadion.“
Goldblatt používá určitou „dekonstrukci“ a snaží se najít kořeny současného stavu fotbalu. Nehodnotí přitom, zda se fotbal ubírá správnou či špatnou cestou. Názorovou část přenechává osobnostem z fotbalového prostředí.
Ne všechny z kapitol jsou stejně zábavné a čtivé. První polovina knihy je přece jen více svázaná s přímo s fotbalem a bavila více. Druhá polovina se hodně zabývá politickými tématy a pro lepší pochopení je určitě dobré znát základní souvislosti, jinak se člověk docela snadno ztrácí.
Kniha umožňuje dobře pochopit, jak to britský fotbal ze zábavy pro dělníky dotáhl až po nejbohatší a nejpopulárnější ligu na světě. Musel i leccos obětovat a zdolat nemálo překážek. Cesta je to jedinečná a některé z příkladů mohou určitě sloužit jako vodítka pro ostatní země.
The Game of Our Lives
Autor: David Goldblatt
Počet stran: 374
Rok vydání: 2014
Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10