Proč je vlastně hra jako jev pro většinu lidstva tak fascinující? Toť jedna z mnoha otázek, které si položil spisovatel Jiří Černý při tvorbě knihy Fotbal je hra, v níž se snaží o filozofické pojetí nejpopulárnější kolektivní hry světa.
S Jiřím Černým jste se patrně setkali, pokud jste trochu dřívějšího data narození a četli jste Mateřídoušku, protože právě v tomto časopise pro děti pracoval. Vedle pojednání o fotbale napsal například také knihu o Závodu míru.
V publikaci Fotbal je hra se nechává inspirovat několika zahraničními filozofy, snaží se odpovídat nikoli na otázku co je hra, ale jaký má smysl, jaká je lidská hra uprostřed lidské existence a jak je vůbec možné hře jako specifickému lidskému bytí vůbec porozumět. Tím překračuje vlastní problematiku lidské hry ve světě až k filozofii lidského bytí ve světě.
Spojení fotbalu a filozofie je dosti neotřelé a provázat tato dvě zcela rozdílná pojetí lidské činnosti dá nepochybně kumšt. Černý v podtitulku knihy Fotbal je hra uvádí, že se jedná o „pokus o fenomenologii hry“. Upřímně – u pokusu bohužel i zůstalo.
Filozofické texty bývají obecně těžko stravitelné. Nepodléhejte dojmu, že pokud se do nich vloží fotbal, bude to lepší. Je škoda, že fotbalu se Černý věnuje na úvodních několika stranách, pak se ovšem vytrácí a stále více „ustřeluje“ do obecné roviny hry.
Aniž bych chtěl někoho podceňovat, pro běžného fanouška bude dočtení knihy Fotbal je hra výzva. Pokud se dostanete přes poslední stránku, můžete o sobě říct, že jste skutečný knižní fotbalový fajnšmekr!
Fotbal je hra
Autor: Jiří Černý
Počet stran: 164
Rok vydání: 1968
Hodnocení #kopejzaknihu: 2/10