U příležitosti jubilejní dvacáté sezony Premier League jsem na trh vyslal knihu Příběhy fotbalového Albionu, která mapuje dějiny ligového fotbalu na Britských ostrovech, zejména v Anglii. Příběh začíná 17. dubna 1888, kdy byla oficiálně založena Football League, a končí ročníkem 2011–2012.
Příběhy fotbalového Albionu na 258 stranách nabízejí komplexní pohled na velmi bohatou historii fotbalu na Britských ostrovech, kde tato hra vznikla. Zajímá vás například, kdy spatřila světlo světa první novinová reportáž z fotbalového zápasu? Kdo kopal první penaltu v historii? Který manažer vydržel u jednoho týmu pouhých deset minut? Jak vypadal deník se záznamy pozorovaných fotbalistů skauta Liverpoolu?
Kniha není pojatá jako encyklopedie, ale spíše jako vyprávění příběhů klubů, hráčů, trenérů, soutěží či významných zápasů. V příbězích nejde o holá historická fakta, ale také o kulturní, institucionální, společenské či ekonomické důsledky vybraných událostí.
Téměř polovina knihy je podrobně věnována novodobé historii Premier League, která je v současnosti považována za nejlepší fotbalovou ligu na světě a každý víkend jsou její zápasy přenášeny do celého světa.
Knihu slavnostně křtil bývalý český hokejový reprezentant a mistr světa z roku 2010 Petr Hubáček, mimochodem velký příznivce anglického fotbalu.
Přikládám rovněž recenzi z pera mého kamaráda a někdejšího novinářského kolegy Michala Čejky, kterou můžete nalézt i na webu goodreads.com:
„Příběhy fotbalového Albionu reflektují velký životní koníček brněnského novináře Martina Vymyslického v tom nejlepším světle. Fotbaloví nadšenci by samozřejmě mohli namítnout, že by si kniha zasloužila mnohem větší rozsah. A měli by pravdu. Na dvou stech stranách se dá jen těžko podchytit komplexnost nejstarší fotbalové země. Přesto se to autorovi povedlo, v rámci možností, na výbornou. Jednotlivá období jsou přiblížena pomocí příběhů klubů či individualit, a to velmi čtivým způsobem. Jde vidět, že autor je skutečně zapálený, ale hlavně zasvěcený do dějin tohoto sportu na půdě Albionu. Vynikající základ, “must read” pro fotbalové fanoušky. Může sloužit jako odrazový můstek pro další studium bezedné historie anglického fotbalu. Podobný počin by si zasloužily také další fotbalové státy.“