Nejdřív možná něco o mně.
V minulosti jsem pracoval jako sportovní novinář v Brněnském deníku Rovnost, řadu let jsem také vedl z pozice šéfredaktora zpravodajský portál Premiership.cz, který se věnuje anglickému fotbalu. Ostrovy, to je taková moje srdcovka, kvůli které jsem v roce 2013 poslal mezi podobné nadšence knihu Příběhy fotbalového Albionu. Ačkoliv jsem před časem z médií odešel, Anglie opustit nejde. Přenosy, sestřihy, rozhovory, statistiky, analýzy, knihy. Jo, hlavně ty knihy.
Proto vznikl projekt #kopejzaknihu.
Pro mě je v něm ideální mix dvou zálib – četby a fotbalu. V době záplavy informací (o jejichž důvěryhodnosti lze mnohdy polemizovat), je knížka z rukou samotného hráče či trenéra mnohdy jeden z mála zdrojů, jak se dostat k pravdě. A obecné přínosy čtení? Těch je spousta. Zlepšíte si slovní zásobu, paměť, uklidníte se, ruku v ruce zlepšíte i svůj psaný projev. Vše se násobí, když čtete v cizím jazyce. Však použijte google, přínosů najdete hodně.
V projektu #kopejzaknihu se objevují recenze fotbalových publikací nejen z Anglie, ale i z prostředí českého fotbalu (na něj prostě nejde zanevřít), občas i z jiných koutů světa. Recenze na pět různých knih o Ronaldovi a Messim ale nečekejte. Jdu spíš po méně „komerčních“ věcech, byť dva výše zmíněné pány zcela respektuji.
K hodnocení používám desetibodovou stupnici. Šablona k udílení bodů neexistuje, vycházím z vlastní zkušenosti, jelikož jsem už pěknou řádku knížek přečetl a mám možnost srovnání. Moje domácí sbírka už se v počtu fotbalových knih rozrostla na trojciferné číslo a přibývají další, proto věřím, že vás budu mít stále čím zásobovat.
Třeba vás nějaká z recenzí inspiruje a budete kopat za knihy se mnou.
Martin Vymyslický
autor projektu