Rio Ferdinand: když odejde ta nejbližší

Fantastický fotbalista, prototyp stroje na dokonalé výkony. Tak si většina z fanoušků pamatuje ze hřiště Ria Ferdinanda, bývalého kapitána Manchesteru United a anglické reprezentace. Málokdo ovšem tuší, jak brutálně se k němu osud zachoval ihned poté, co s fotbalem skončil. O ztrátě své manželky píše v knize Thinking Out Loud.

S Manchesterem United vyhrál šestkrát anglickou ligu, jednou Ligu mistrů, je členem Síně slávy Premier League. Třikrát byl s reprezentací na mistrovství světa. Ve sbírce úspěchů mu snad chybí jedině Zlatý míč.

Tahle kniha má ale pramálo společného s fotbalem a dá se říct, že v kontextu s jejím obsahem pro samotného Ferdinanda jeho úspěchy a trofeje téměř nic neznamenají. Zatímco řada hráčů po konci kariéry řeší problém, co bude vlastně dělat, Ferdinand měl jasno – po víkendech na stadionech konečně věnovat co nejvíc času rodině.

Nedočkal se. Téměř souběžně s jeho definitivním koncem v dresu Queens Park Rangers zemřela v pouhých 34 letech na rakovinu prsu jeho manželka Rebecca. Ferdinand zůstal sám se třemi malými dětmi.

Vedle bolesti, kterou jako manžel prožíval, vyvstaly samozřejmě další otázky. Jak se nyní fotbalista, který se celý život staral jen o to, aby na hřišti podal co nejlepší výkon, postará o výchovu malých dětí? Zvládl je dobře připravit na odchod jejich maminky? Budou společně ještě někdy fungovat jako rodina?

Ferdinand prochází v knize těmi nejhoršími chvílemi, kdy přiznává stavy bezmoci i útěchu v lahvi s alkoholem. Řádky se v těchto místech opravdu nečtou snadno a člověk na každém dalším listu vyhlíží záblesk naděje.

Naštěstí, byť velice pomalu, se věci časem začnou přece jen obracet k lepšímu. Ferdinandovi pomáhaly zejména setkání s jinými muži, kteří také přišli o svoje manželky. Postupnými kroky se začal vyrovnávat se smrtí Rebeccy i nabývat jistotu při výchově svých dětí.

Jistou formou terapie se mu stal i televizní dokument, který s ním byl natočen na toto téma. Následně vznikla i kniha Thinking Out Loud, aby se příběh dostal k lidem, které zasáhla podobná tragédie. Sám Ferdinand prohlásil, že sdílení příběhu bylo nejodvážnější věcí, kterou ve svém životě udělal.

Není důvod mu nevěřit.

Thinking Out Loud

Autor: Rio Ferdinand

Počet stran: 280

Rok vydání: 2017

Hodnocení #kopejzaknihu: 10/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]