The Secret Footballer: o fotbale bez cenzury

Přistihli jste se už někdy, že vás nudí mnohdy podobné schéma fotbalových autobiografií? Pak je nejspíš čas zkusit některou z knih ze série The Secret Footballer. Tento tajemný hráč totiž píše o svých fotbalových zážitcích bez obalu – právě díky svojí anonymitě. Druhá kniha z jeho série nese název Tales From the Secret Footballer.

„The Secret Footballer“ jakožto někdejší hráč anglické Premier League nejdřív začal s anonymními novinovými sloupky, ale po čase se odhodlal pustit do série knih, kterých mezi lety 2012 – 2018 vyšlo už sedm. Tales From the Secret Footballer je druhá v pořadí, a sice z roku 2013.

Anonymita má v podání utajeného hráče jednu velkou výhodu – umožňuje mu ze života profesionálního hráče odkrývat mnohem víc, než by běžně bylo vhodné a vítané ze strany klubů či fotbalových autorit. Zkrátka je to psaní bez cenzury. Z textu se až na výjimky nedozvíte jména hráčů a klubů, o kterých je řeč.

Na druhou stranu má anonymita i jednu velkou nevýhodu. Důvěryhodnost. U některých příhod lze polemizovat, jestli se opravdu staly, nebo jsou jen smyšlenou fikcí, která se prostě hodí do života hráče Premier League. Na přetřes se dostávají například licitace ohledně dlužných výplat s majiteli klubů, ale třeba i drogové eskapády.

Není nouze o zvláštní spoluhráče. Zatímco z jednoho se vyklube drogový dealer, druhý vytuneluje týmovou dobročinnou sbírku, protože mu vedení klubu neumožnilo sehrát na závěr kariéry benefiční utkání. Postavičky se v příbězích objevují vskutku zvláštní.

A když dojde na fotbalový výjezd s otcem na AC Milán, smrdí to dalším průšvihem. Táta hráče v utajení totiž ve VIP prostorech zřejmě nepozná slavného Fabia Capella, a když mu Ital při nabírání jídla zavazí, zpraží legendárního trenéra tak, že se nestačí divit.

Odlehčený styl a humorné příhody jsou největší předností knihy, o jejímž autorovi se neustále vedou diskuze. Čtenáři se stále snaží pospojovat si různé indicie. Nejžhavějším kandidátem je bývalý útočník Readingu Dave Kitson, padají ale i jména jako Nicky Shorey, Danny Murphy, Kevin Davies, Paul Konchesky či Kevin Nolan.

Existuje dokonce webová stránka whoisthesecretfootballer.co.uk, která usiluje o odhalení hráčovy identity. Zdá se však, že fotbalistovo maskování je zatím úspěšné.

Tales From the Secret Footballer

Autor: The Secret Footballer

Počet stran: 248

Rok vydání: 2013

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]