Dušan Uhrin: skromná vzpomínka na stříbro

Evropskému šampionátu z roku 1996 už pomalu začínají růst pořádné vousy, i tak na něj ale mnoho fanoušků živě vzpomíná jako na největší úspěch samostatného českého fotbalu. Medailový úspěch popisuje v knize Cesta za stříbrem kouč tehdejšího výběru Dušan Uhrin.

Kniha je něčím mezi autobiografií úspěšného českého trenéra a kronikou celého šampionátu v Anglii. Jak už to ale u podobných směsek bývá, nedosahuje ani v jednom žánru očekávané kvality. V knize se rovněž střídají pasáže vyprávění s rozhovorovými, takže je to opravdová všehochuť.

Na úvod je v kostce na několika desítkách stran představena Uhrinova kariéra do doby před šampionátem. Vzpomíná zejména na opakovaná angažmá v pražské Spartě, ale například i Chebu. Na zevrubný obrázek postačí, na hlubší seznámení s koučem málo.

Převážná část knihy je pak spjatá s turnajem v Anglii. Projdete si kvalifikačním cyklem, kde Česká republika těsně ovládla svoji skupinu o jediný bod před Nizozemskem a Norskem. Následně se s trenérem ponoříte do úvah o složení kádru a sestavíte finální nominaci na šampionát.

Pak už zbývá jen projít turnajem od „skupiny smrti“ přes slavný Poborského lob proti Portugalsku až do finále s Německem, kterému už český tým nedokázal vzdorovat. Část patřící Euru už má obsáhlejší informace, nicméně přepisy z tiskových konferencí také nejsou zrovna to, co bych od knihy očekával.

Celkově vzato se domnívám, že knize uškodilo rychlé vydání krátce po šampionátu. Na věci se obvykle lépe hledí s odstupem a takto krátké časové rozmezí neprospělo autorům ani čtenářům. O pár let později by se do knihy určitě dostaly i zajímavosti, které třeba měly být bezprostředně po turnaji raději utajeny a až nyní už jsou „promlčeny“.

Kniha je spíš trochu vylepšenou kronikou k mistrovství Evropy, což potvrzuje i zahrnutí statistické části. Víc od ní však čekat nelze.

Cesta ke stříbru

Autoři: Dušan Uhrin, Ladislav Ježek

Počet stran: 184

Rok vydání: 1996

Hodnocení #kopejzaknihu: 4/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]