Fotbal na prodej: úplatky před Ivánkem a Taťkou

Dřív než připluli kapříci a dřív než domácímu fotbalu velel Taťka, děly se v jeho prostředí možná ještě odpornější záležitosti. Očité svědectví o nich podává bývalý sekretář Bohemians či Sparty Jaroslav Houška ve své zpovědi s názvem Fotbal na prodej.

Houška byl v mládí nadějný atlet, ale „upozornil“ na sebe až v roli fotbalového funkcionáře. Podle své výpovědi rozházel za úplatky rozhodčím či jiným týmům statisíce korun. Za svoji nelegální činnost nakonec strávil přes dva roky v ruzyňské věznici.

Protřelý šíbr a bývalý pracovník StB líčí svá funkcionářská léta v podstatě bez ostychu. Úplatky vnímá jako součást systému, ve kterém začal pracovat. Od jisté doby pak i přistupuje na hru, že vzhledem ke své činnosti stojí jednu nohou v kriminále (z vězeňského prostředí je rovněž část knihy).

Houška obšírně popisuje nejen proces ovlivňování sudích, ale i o podvody při přestupech hráčů, dopingových zkouškách či znepřehlednění hospodaření klubu. Smutné je, že podle knihy zdaleka nebyl sám, kdo k podobným praktikám sáhl.

Pokud nejste v úplatkářských kauzách příliš znalí, kniha vás rozhodně obohatí o nové výrazy – všimné, zajet do rozhodčího či soupeře, odpracovat si, černý fond, zhodnotit dobré vztahy apod. Úměrně k tomu však přijdete o iluze, protože zjistíte, jak masivní počty zápasů se nehrály podle fair play.

Je těžké posoudit, co z vyprávění je skutečně pravda. Zatímco některé historky působí až neuvěřitelně, na druhou stranu nikdo neví, kolik nekalostí Houška mohl ještě zatajit, aby si ochránil krk. Knihu nelze posuzovat z morálního hlediska – to by její hodnota byla záporná. Z hlediska informačního ji ovšem lze vnímat pozitivně – byť je napěchovaná špínou.

Fotbal na prodej

Autor: Jaroslav Houška, Vladimír Zemánek

Počet stran: 224

Rok vydání: 1996

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]