Fotbal plný hříchů: když se na míč lepí špína

Na góly v téhle knize zapomeňte. Sice se objevují, ale pouze v souvislosti s nekalými praktikami. Kniha Fotbal plný hříchů totiž mapuje různé kauzy z českého a československého fotbalu, které se objevily před disciplinární komisí.

Kniha pochází z roku 1995, takže se zabývá dávnou historií ještě před nechvalně známými „Ivánkem“ či „Taťkou“. Pamětníci s rozhořčením (možná úsměvem) zavzpomínají, mladší čtenáři se dozví něco nového.

Fotbal plný hříchů ze všeho nejvíc připomíná kroniku disciplinární komise. Jednotlivé kapitoly jsou věnované buď kauzám, nebo konkrétním osobám, na které si disciplinárka došlápla. Hned tou první je útočník a později trenér Jozef Adamec, kterému coby aktivnímu hráči na všechny zápisy o trestech jako jedinému nestačila jedna stránka. Neoficiálně je tak rekordmanem v návštěvách před komisí.

Pochopitelně i my jsme kupovali rozhodčí a hráče soupeře. A rozhodně ne až v závěru soutěže. Pro mužstvo je dobré, když má rozjezd hned od začátku. V první polovině soutěže to také vyšlo levněji než na jaře.

Jaroslav Houška, bývalý sekretář TJ UD Příbram

Objevují se první úplatkářské kauzy (spojené s černými fondy v 70. a 80. letech), první dopingové kauzy (u vítkovického útočníka Luďka Kovačíka, který dostal zakázaný lék na bolest ruky), ale i dnes možná spíš úsměvné a nepředstavitelné události, jako třeba vjezd kropícího vozu na hřiště za účelem zpoždění začátku utkání.

Nepředstavitelně už dnes působí i neslavná emigrace reprezentantů Luboše Kubíka a Iva Knoflíčka kvůli přestupu do Derby County v roce 1989. Přestože byli v Anglii představeni na tiskové konferenci, za tradiční klub si nikdy nezahráli a čekala je naopak pauza, protože domácí orgány jim fotbal zatrhly.

Další z kapitol sumarizuje předčasně ukončená utkání (to první z roku 1925), zavřené domácí stadiony a kontumovaná utkání. V závěru knihy se objevují rozhovory se všemi poválečnými předsedy disciplinární komise, jejímž rekordmanem je Václav Černý s osmnáctiletým kralováním.

Je bohužel smutné, že podobné knihy v Česku stále vznikají, protože materiálu je stále dostatek. Bylo by určitě lepší, aby vůbec vzniknout nemusely. Když už nic, člověk se občas aspoň zasměje, jak hříšníci třeba trpí záhadnými ztrátami paměti, případně se snaží vykonstruovat zjevně směšnou obhajobu.

Jako kronika kniha poslouží dobře, možná stojí za zmínku i podobná a aktuálnější verze z roku 2023 od stejného autora s názvem Když fotbal spadne na dno.

Fotbal plný hříchů

Autoři: Karel Felt, Ladislav Ježek

Počet stran: 192

Rok vydání: 1995

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]