Petr Rada: lehce předvídatelný bouřlivák

Ještě v době svého druhého angažmá v Jablonci se trenér Petr Rada odhodlal vydat svoji autobiografii s podtitulem „nezkrotný bouřlivák“. Celou svoji fotbalovou dráhu v ní prochází v jednom dlouhém rozhovoru.

Kouč s nejvíce odtrénovanými zápasy v samostatné české lize má rozhodně o čem vyprávět, zvlášť když byl v minulosti také úspěšným hráčem a zároveň československým reprezentantem. Za svůj vrchol může považovat působení na lavičce národního týmu, byť neskončilo úplně nejlépe.

Rada sice patří mezi horkokrevné trenéry, nicméně zájmu médií se nestraní. Vždyť to není tak dávno, co se rozohnil nad situací, kdy kvůli koronavirovým opatřením a neúčasti novinářů musel na tiskové konferenci „mluvit do zdi“. I nebývalý stesk po novinářích ho možná přiměl k tvorbě svého životního příběhu.

Někdejší obránce se v něm ohlíží za svým hráčským angažmá v pražské Dukle, za dobou, kdy pracoval jako číšník, za zahraničními angažmá v Německu a Kanadě. Plynule pak navazuje na hodně pestrou trenérskou dráhu, během které nejen prostřídal řadu českých klubů, ale některé i opakovaně. Například na lavičce Teplic se ocitl hned čtyřikrát…

Rada během své trenérské kariéry dával dostatečně najevo své názory. Díky jejich odlišnosti byl mnohdy i novináři záměrně vyhledáván, a tak se pro mě staly jeho reakce na některé situace lehce předvídatelnými.

A pro knihu je to tak trochu problém. Už při čtení některých otázek jsem totiž tušil, jak přibližně dotazovaný odpoví. Někdy jako kdyby to věděl i sám autor. Jeden příklad za všechny – u trenéra Rady prostě tušíte, že skoro vše, co zavání nějakou novotou a progresem, není úplně ideální a bylo by prostě lepší, kdyby se věci dělaly tak nějak „postaru“.

Rozbouření stojatých vod českého fotbalu, které kniha avizuje v anotaci, se podle mého tak úplně nekonalo. Na žádné zásadní kontroverze jsem opravdu nenarazil. Knihu bych patrně hodnotil lépe, kdybych Petra Radu vůbec neznal. Ligovou řečí: kniha obstála v základní části, ale nadstavba, kterou Rada příliš neuznává, už se nehraje. Občas je něco nového potřeba…

Petr Rada: nezkrotný bouřlivák

Autoři: Roman Smutný, Petr Rada

Počet stran: 336

Rok vydání: 2020

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]