Slavné postavy naší kopané: zlato na papíře

Jména jako Košek, Pešek-Káďa, Pilát či Nejedlý už jste určitě zaslechli, pokud vám není cizí historie československého fotbalu. Ale jelikož naprosto drtivá většina z nás už nemůže říct, že tyto borce viděla na vlastní oči, máme je tak trochu v mlze. Pokud ji toužíte projasnit, určitě sáhněte po knize Slavné postavy naší kopané od Ferdinanda Scheinosta.

Dlouho ležela tato notně stará publikace v mé knihovně, než na ni konečně přišla řada. Kdybych jen tušil, jaký poklad se v ní skrývá, možná bych s jejím přečtením neotálel tak dlouho. Už po prvních pár stranách jsem si jako vášnivý sběratel nových informací z historie mnul ruce.

Kniha mapuje důležité hráčské osobnosti z konce předminulého a první poloviny minulého století, kdy československý fotbal patřil mezi nejlepší v Evropě, což dokazují opakované triumfy domácích klubů ve Středoevropském poháru či stříbro na mistrovství světa 1934.

Obrovskou výhodou knihy je fakt, že její autor Ferdinand Scheinost se pohyboval ve fotbale jako klubový i svazový funkcionář a znal tak v podstatě všechny hráče téměř dokonale. Nepřináší tak jen strohé životopisné údaje, ale každého fotbalistu přibližuje pomocí historek a příhod, které spolu na vlastní kůži prožili. Získáte tak nejen přehled o herních kvalitách, ale zejména povahách hráčů.

Nechybí ani informace o vzniku slavných pražských „S“ a dalších klubů, jako například Kladna, Plzně, Pardubic či Židenic. Scheinost líčí také zážitky ze zájezdů do USA, kam české kluby hojně mířily na dlouhá turné.

Velmi hodnotná a hojná je i obrazová dokumentace. Těžko pohledat tematicky podobně zaměřenou knihu, kde najdete tolik archivních fotografií na jednom místě. Nacházejí si přímo v textu, nikoliv jako příloha, takže vám stránky vesele utíkají jedna za druhou.

Pokud ještě někde v antikvariátu na výtisk této knihy z roku 1940 narazíte, neváhejte a odneste si ho domů. Je to tak trochu investiční zlato na papíře, jehož cena bude časem ještě růst. Mě už by ovšem k prodeji nepřesvědčil ani pořádný balík.

Slavné postavy naší kopané

Autor: Ferdinand Scheinost

Počet stran: 308

Rok vydání: 1940

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]