Středoevropský pohár: kronika dávných českých triumfů

Středoevropský pohár už dnes patří spíš do okruhu zájmu fotbalových historiků, vždyť od jeho prvního ročníku je to bezmála již sto let. S publikací, která shrnuje veškeré informace o někdejší „Lize mistrů“ první republiky, přišel její autor Karel Vodička.

Kniha se objevila na trhu v roce 2020, lze ji tedy stále považovat za relativní novinku. Středoevropský pohár se objevuje v mnoha starších československých publikacích, nicméně samostatné knihy se dočkal právě až díky Lize mistrů první republiky.

Jak už název soutěže naznačuje, v poháru se pravidelně střetávaly nejlepší kluby ze střední Evropy – z Československa, Maďarska, Rakouska, ale později také ze Švýcarska či Jugoslávie. České kluby přitom hrály v soutěži jednu z hlavních rolí, celkové prvenství mají na kontě Sparta i Slavia. Do poháru ale nakoukli také fotbalisté Viktorie Žižkov, brněnských Židenic či Prostějova.

Zmenšená podoba dnešní Ligy mistrů si už v tehdejší době získala značnou popularitu, třeba na finálový zápas ročníku 1938 mezi Slavií a Ferencvárošem Budapešť dorazilo do Prahy 45 tisíc fanoušků. Postupně narůstalo také mediální pokrytí zápasů Středoevropského poháru, reportáže přinášely Lidové noviny či Národní listy.

Právě soudobé novinové články se staly důležitým pramenem i pro knihu Liga mistrů první republiky. Tvoří vlastně páteř celé publikace, v níž lze najít podrobnosti ke každému utkání českého zástupce v soutěži. Každému duelu je věnována minimálně jedna stránka se základním statistickým přehledem a následnou reportáží (případně i více než jednou) z některého dobového periodika.

Reportáže jsou pochopitelně psané „postaru“, takže pročítání akcí minutu po minutě bude bližší spíš fotbalovým a statistickým fajnšmekrům, nikoliv lidem upřednostňujícím nenáročnou a odlehčenou četbu. Mezi klasickými referáty ale lze najít i názorové a kritické vsuvky, které lépe přiblíží atmosféru těchto utkání i celé soutěže. V některých případech lze nalézt i ohlasy přímých aktérů.

Ucelenější přehled nabízejí krátké souhrny před každým ročníkem, kde autor zpravidla vysvětluje změny v organizaci soutěže a zasazuje je do dobového kontextu. Kniha obsahuje také fotografie, kterých je na můj vkus tak akorát.

Osobně bych v knize očekával větší vklad autora, který se omezil jen na ročníkové souhrny a statistické přehledy, většinu textu tvoří již zmíněné reportáže z různých deníků. Sám autor ale publikaci nazývá kronikou, takže dobové zdroje mají zřejmě právem přednost.

Čtivost knihy bohužel narušuje ještě jedna věc, a to velikost písma. Převzaté novinové reportáže jsou tak malým písmem, že delší čtení není pro oči příjemné. Problém tak může řešit starší generace čtenářů, které je tématika Středoevropského poháru bližší než těm mladším.

Největší přínos Ligy mistrů první republiky určitě spočívá v ucelenosti informací na jednom místě a jistotě, že díky knize úspěchy českých klubů jen tak snadno nezapadnou.

Liga mistrů první republiky

Autor: Karel Vodička

Počet stran: 240

Rok vydání: 2020

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]