Eddie Hapgood: nejstarší fotbalový životopis

Zatímco v dnešní době s vydáním fotbalového životopisu neotálejí ani průměrní hráči, v dobách dávno minulých se podobné poctě dostalo jen několika málo vyvoleným. Tím vůbec prvním byl Eddie Hapgood, bývalý kapitán Arsenalu a anglické reprezentace.

Status fotbalové celebrity se začal objevovat až v 60. letech minulého století, předtím byli fotbalisté vnímáni jako obyčejní lidé. Nebyli na předních stránkách tisku, nejezdili drahými auty a nevydělávali o moc víc než běžní lidé.

Zážitků, úspěchů a emocí spojených s fotbalem ale přece jen měli za sebou víc, a tak snad proto se zrodila myšlenka uspořádat je v knize. Eddie Hapgood je prvním hráčem, který šel v tomto směru s kůží na trh. Jeho životopis se na pulty knihkupectví poprvé dostal v roce 1945.

V té době už byl žijící legendou londýnského Arsenalu a také hráčem, který vedl jako kapitán anglickou reprezentaci v tehdy rekordním počtu 21 utkání. Pro srovnání – nejčastěji nastoupili s kapitánskou páskou Billy Wright a Bobby Moore (oba 90 zápasů), Hapgoodovi patří v aktuálním žebříčku až dvacáté místo.

Spolehlivý obránce si ale status osobnosti vybudoval už během hráčské kariéry – gratuloval mu například i král Jiří. Díky reprezentačním zájezdům se setkal s celou řadou osobností, například Winstonem Churchillem, papežem, ale třeba i Benitem Mussolinim. Ke všem v knize připojuje osobní vzpomínky.

Kariéru nejen Hapgoodovi, ale i celému úspěšnému týmu Arsenalu pošramotila druhá světová válka, která jej zastihla v pouhých třiceti letech. Pětinásobný anglický šampion s Arsenalem v knize vypráví i o děsivé noci, kdy Londýn po finále FA Cupu postihl jeden z nejmasivnějších leteckých útoků.

Hapgooda objevil pro Arsenal proslulý trenér Herbert Chapman, který jej vykoupil z Ketteringu. V nižší soutěži hrával Hapgood jako amatér, na poloviční úvazek pracoval jako mlékař. Kariéru končil se skoro čtyřmi sty starty za Arsenal.

V knize provede Hapgood čtenáře i svojí zápasovou rutinou, zavzpomíná na své nejoblíbenější spoluhráče, navrch přidá i několik dopisů od čtenářů (v době bez sociálních sítí mu nezbylo, než si domů nosit pytle s poštou…).

Kniha nese titul Fotbalový ambasador a její název leccos vypovídá nejen o osobnosti Hapgooda, ale i o ní samotné – drží si úroveň a nesnaží se o senzace. Občas je trochu neuspořádaná a člověk se musí naladit i na sušší anglický humor, ale každopádně jí patří dík za to, že odstartovala žánr, na který navázaly tisíce dalších hráčů.

Football Ambassador

Autor: Eddie Hapgood

Počet stran: 178

Rok vydání: 2010 (první vydání 1945)

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]