Jan Koller: od deseti piv za večer k věčné slávě

Jana Kollera netřeba dlouze představovat. Vytáhlého útočníka a nejlepšího střelce české fotbalové reprezentace znají často i lidé, kteří se o fotbal ani nezajímají. Jeho kariéru mapuje kniha s názvem Koller: Byl to víc než sen.

Po skončení kariéry si vzal Jan Koller pár let na oddech od mediálního světa, nicméně někdy v době covidové se do něj s o to větší vervou vrhnul. Nejdřív vyšla jeho kniha, následně i celovečerní dokumentární film, začal se mnohem víc objevovat v televizních studiích v roli experta.

Největší rozruch způsobil filmový snímek, na který do českých kin vyrazily tisíce diváků a promítal se také v zahraničí. O několik měsíců starší kniha zůstala díky úspěchu filmu trochu v ústraní, nicméně i ona si zaslouží bližší pozornost.

Možná z ní tolik netryskají emoce a dramatičnost jako na plátně, ale zase dokázala postihnout mnohem víc detailů a drobností, které se do filmu nikdy nemohou vlézt. Věděli jste třeba, že Koller jako čtrnáctiletý dokázal na zábavě vypít deset piv?

Právě kapitoly z Kollerova mládí a úplných začátků fotbalové kariéry možná patří k tomu vůbec nejzajímavějšímu, co kniha nabízí. Povětšinou se totiž jedná o informace, které nikde předtím ještě nezazněly. Navíc s odstupem času už Kollerovi při jejich líčení nechybí potřebný nadhled a humor.

Naopak čím víc se příběh dostává do fáze, kdy se z Kollera stávala hvězda evropských trávníků i národního mužstva, ztrácí trochu na poutavosti, protože se řeč převážně točí kolem témat, která již byla mnohokrát rozebrána. Bez rozboru výsledků národního týmu na velkých turnajích bych se v knize klidně obešel. Bez faktografických údajů z oněch zápasů jakbysmet.

Je nutné také poznamenat, že kniha je vytvořena rozhovorovou formou, která obecně nepatří mezi moje favorizované, ale v Česku se z nějakého důvodu v posledních letech začala hojně využívat. Místy jsou v knize i krátké pasáže, kde některé z témat komentují Kollerovi bývalí spoluhráči, trenéři či rodina.

Graficky je kniha povedená, font příjemný ke čtení, nechybí řada fotografií či archivních materiálů. Fotek bych snesl i méně, ale zřejmě každý český vydavatel už zabředl do přesvědčení, že kniha bez obrázků je neprodejná.

Kniha je příjemnou vzpomínkou na kariéru českého gólového obra. Sálá z ní určité zadostiučinění, ale především Kollerova snaha o pohodový a nekonfliktní způsob života i fotbalové kariéry. A to jsou možná vlastnosti, kvůli kterým se stal tak oblíbeným.

Koller: Byl to víc než sen

Autor: Ondřej Škvor

Počet stran: 250

Rok vydání: 2021

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]