Beastly Fury: podivuhodný příběh britského fotbalu

Milovníci fotbalové prehistorie, zbystřete! Pokud neustále rádi pátráte v archivech a nadchne vás kdejaký poznatek z dějin fotbalu, neměl by ve vaší knihovně scházet skvělý počin od Richarda Sanderse s názvem Beastly Fury, tedy něco jako „Brutální zuřivost“.

Zábava nejspodnější společenské vrstvy, kterou se král pokoušel zakázat. Fotbalové zápasy, jak je známe dnes, mající předchůdce v hromadných masakrech. Zlámané končetiny, obvázané hlavy. Inu, i takový byl fotbal.

A pokud tomu nevěříte, hned prvních pár kapitol z knihy Beastly Fury vás o tom přesvědčí. Zatímco jiné knihy podobného ražení startují s líčením britské fotbalové historie například až vznikem Fotbalové asociace, Sanders jde opravdu výrazně hlouběji, čímž u mě jeho dílo stoupá na přidané hodnotě.

Projdete si první „masakrální“ fotbalové slavnosti, první veřejné školy, kde se fotbal začal pravidelně hrávat, první pokusy o sepsání pravidel, nebo třeba i první nesmělé náznaky o ženský fotbal (které se setkaly s opravdu minimálním úspěchem).

Beastly Fury má výborný smysl pro detail, dočtete se například i o vývoji fotbalové výstroje, o pozici rozhodčího či o prvním skutečném fotbalovém novináři.

Z pozdějších (a již známějších) let nechybí důkladný příběh továrníka Williama Sudella, který stvořil nepřemožitelný tým Prestonu North End. Na druhé straně stojí kapitola o mužstvu Corinthians, důsledných vyznavačů ryzího amatérismu.

Pokud patříte mezi seriálové diváky a zalíbila se vám série English Game z díly Netflixu, budete si nad Beastly Fury jen mnout ruce. S postavami z tohoto seriálu se v knize rovněž setkáte.

Angličtina je v knize místy složitější, ale v kontextu s ní problém mít nebudete. Navíc pro tenhle poutavý příběh o podivuhodném zrodu britského fotbalu stojí trocha mozkové námahy za to.

Beastly Fury

Autor: Richard Sanders

Počet stran: 308

Rok vydání: 2010

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]