Šéf Kvašňák: po stopách mistra přihrávek a bonmotů

Sparťan století, stříbrný medailista z mistrovství světa v Chile, totální oblíbenec všech fanoušků. Fotbalovou cestu Andreje Kvašňáka, jenž už bohužel není mezi námi, si můžeme dál připomínat díky knize Šéf, pod kterou se podepsal rozhlasový sportovní komentátor Stanislav Sigmund.

Kvašňák je naprostá legenda. Jak díky svým fotbalovým schopnostem, tak díky svému osobitému charakteru. Patřil mezi hráče, kteří nejen rozhodovali zápasy klíčovými přihrávkami a góly, zároveň ale uměli diváky u hry pobavit vtipným gestem, průpovídkou.

V Šéfovi najdete ve vzpomínkách Kvašňákových spoluhráčů a trenérů jeho nejlepší hlášky. Obecně platil za jednoho z nejpomalejších hráčů ve vrcholovém fotbale, nicméně díky svému čtení hry byl zároveň všude. „Kluci, nepřihrávejte mi to do běhu, já to nestihnu…“ apeloval na své parťáky při šampionátu v Chile.

„Musíš to oběhat a já do toho dám rozum.“

Šéf je povedenou biografií, oceňuji přehledné uspořádání kapitol, velký počet osobností, které svými vzpomínkami přispěly ke kvalitě a zajímavosti textu. V neposlední řadě si člověk spraví oko i u spousty dobových fotografií či novinových výstřižků, jelikož publikace je z části obrazová.

Přivítal bych ještě víc komentářů od samotného Kvašňáka, nicméně zcela chápu jejich absenci. Hrál v době, kdy se zkrátka nedělalo tolik rozhovorů s hráči jako dnes, natož obsáhlých, proto patrně ani v archivech nelze objevovat žádná kvanta zdrojů.

S Šéfem můžete v současné izolované době i trochu pocestovat po světě, protože Sigmund detailně textově i fotograficky rozebírá sparťanské zájezdy do Ameriky či Afriky. Když vás u toho Kvašňák ještě pobaví svými vtipnými glosami, je to přesně to, co teď potřebujeme, ne?

Šéf

Autor: Stanislav Sigmund

Počet stran: 168

Rok vydání: 2018

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]