Rudolf Vytlačil: od rozežrané nohy ke stříbru

Kolik trenérů se může pochlubit tím, že získalo s československou reprezentací medaili z mistrovství světa, mistrovství Evropy i olympijských her? Jediný – Rudolf Vytlačil. Ohlédnutí za jeho kariérou nabízí kniha Reprezentant bez kopaček.

Vytlačil mohl přitom slavit stejně tak úspěchy s rakouskou reprezentací, jelikož je vídeňským rodákem. V třiadvaceti letech ovšem přestoupil do pražské Slavie, poté přijal i československé občanství a jednou nastoupil i za národní tým.

Mapování Vytlačilovy méně známé hráčské kariéry patří v knize k těm lepším pasážím. Úsměvné jsou zejména stránky a řádky, kde se rakouský rodák učí od spoluhráčů češtinu. Líčí také, jak ho jeho velký kamarád Josef Bican postupně vyštípal z jeho vlastního bytu, i když měl zůstat jen přechodně.

Se Slavií získal Vytlačil šest mistrovských titulů i triumf ve Středoevropském poháru. Jeho kariéra skončila předčasně, především kvůli opakovaným potížím s koleny.

„Při postranní čáře mě ošetřil masér soupeře. Nalil mi do kopačky na kotník nějaký lék, po kterém jsem pocítil okamžité ulehčení, ale kůži jsem měl rozežranou hluboko do masa. Tak jsem musel léčit nikoliv kotník, ale kůži.“

Přestože jeho trenérská dráha se rozvíjela postupně a prošel několika domácími kluby, v knize je toto období zcela opomenuto a vyprávění navazuje ihned na funkci reprezentačního kouče a postupné formování mužstva, které vybojovalo v Chile světové stříbro.

Šampionátu je v knize věnován velký prostor, je ovšem vylíčený dosti obecně, zacílení na Vytlačila schází, což je škoda, protože v první polovině knihy se to autorovi dařilo.

Soustředění na hlavní postavu se znovu vrací až v úplném závěru, který patří zahraničním štacím, například u reprezentace Bulharska, kterou vedl na Mistrovství světa v Anglii v roce 1966. Vavříny posbíral také s Levski Sofia, kde jej fanoušci oslavovali chorálem „samo Levski – trenér česki“ (jedině Levski – trenér český).

Co se týče konečného verdiktu, Reprezentant bez kopaček má výborný start, ale postupně ztrácí tempo. Zacílit lépe kapitoly spojené s mistrovstvím světa, je hodnocení lepší.

Reprezentant bez kopaček

Autor: Jiří Zeman

Počet stran: 168

Rok vydání: 1971

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]