Milan Baroš: legenda pod kontrolou

Uplynulo jen pár měsíců od konce aktivní kariéry Milana Baroše a ostravský útočník už vyrukoval mezi čtenáře se svojí biografií s názvem Opravdová legenda. Rekapituluje v ní skvělou kariéru, v níž prošel anglickou, francouzskou či tureckou ligou a stal se druhým nejlepším střelcem české reprezentace v historii.

Na knize se podíleli hned čtyři tvůrci – Baroš coby hlavní hrdina, jeho dlouholetý kamarád Jiří Holiš a Jiří Vojkovský (autor publikace Fotbalové stadiony) se ujali textové stránky, Jan Kulich zase grafické.

Přiznám se, že na knihu jsem se opravdu těšil. Jakmile jsem na podzim zaregistroval, že vzniká, ihned jsem ji doma podsunul jako velice vhodný vánoční dárek. Jak se pod stromečkem ukázalo, asi jsem byl hodný. Dostal jsem i některé další knihy, ale Barošův příběh jsem vzal do ruky jako první.

Jak už to bývá, když se na něco hodně těšíte, ne vždy se očekávání naplní. Barošova biografie působí na první pohled velice elegantně, grafická stránka je možná největší předností knihy. Krásná obálka, výborná přehlednost uvnitř.

Kniha je jakýsi mix mezi vyprávěním spoluautorů, které doplňuje svým komentářem sám Baroš, místy šířeji, místy méně. Na mnoha místech jsou i postřehy lidí, kteří ho v kariéře doprovázeli – manželky, agenta, trenérů, spoluhráčů – což je pro knihu velmi příjemné oživení.

Obsah mě zajímal nejvíce. Baroš dlouhá léta v podstatě nekomunikoval s novináři. Nebyl jsem z toho dvakrát nadšený, protože zejména když ještě hrával v zahraničí, měl jsem rád jeho styl hry a vždy jsem se pídil po tom, jak o víkendu hrál.

Doufal jsem, že roky mlčení svým fanouškům trochu vynahradí a „pustí“ i nějaké dosud neznámé informace a příhody ze své kariéry. Ovšem zejména kapitoly z působení v Liverpoolu mě docela zklamaly. Například dobu těsně před příchodem do Liverpoolu popisuje Baroš jako volno, kdy „psychicky i fyzicky“ odpočíval, což vyústilo v nadváhu. Jako čtenář ale čekám spíš na to, že budu číst o tom, jak se ládoval tlačenkou a jitrnicemi, válel se u play stationu a tepovka mu vylítla na maximum, když zjistil, že má urychleně nastoupit na Anfieldu. Nemám přitom vůbec na mysli bulvární informace, ale kde jinde popustit uzdu zajímavosti, než v knize, kterou má člověk pod kontrolou?

Na to jako čtenáři (auto)biografií čekáme, korektních vyjádření jsme si dost přečetli v novinách.

Celkově bych přivítal úmysl jít více do hloubky a pod povrch dobře známých událostí. Ve výsledku považuji knihu spíš určenou pro fanoušky, kteří o Barošovi neměli v průběhu jeho kariéry až tolik informací a v zahraničí jej třeba vůbec neviděli. Pro ty, kteří ho dlouhodobě sledovali, bude kniha spíš jen příjemnou rekapitulací, ale ničím objevným.

Milan Baroš: opravdová legenda

Autoři: Jiří Holiš, Jiří Vojkovský

Počet stran: 324

Rok vydání: 2020

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]