Fotbalové stadiony: odkud se vzal The Kop a proč vylétá orlice

Brázdit Evropu a obrážet největší fotbalové stadiony je pro obyčejného českého fanouška trochu drahý sport, ale nezoufejte – rychlou exkurzi po skvostných arénách na starém kontinentu si můžete udělat díky knize Fotbalové stadiony z dílny Jiřího Vojkovského.

Kniha „encyklopedického“ typu vás zavede na 27 známých evropských stadionů a také šest českých fotbalových stánků. Nechybí ani vzpomínky na některé předchůdce současných arén, jako například londýnské Highbury či istanbulský Ali Sami Yen.

U každého stadionu najdete text se stručnou historií, významnými zápasy, které se na něm odehrály, mapku a českou stopu, tedy obvykle krátkou charakteristiku hráče, jenž v dané aréně působil v dresu domácího celku. A pochopitelně – fotografie, na nichž je kniha především založena. U některých stadionů je připojen komentář patrona knihy Milana Baroše (pokud si na něm zahrál) a také osobní vzpomínka autora (pokud stadion navštívil).

Historické zajímavosti jsou obvykle nejvýživnější pasáží textů, dozvíte se například, odkud se vzal název proslulé tribuny The Kop v Liverpoolu, nebo proč na stadionu Benfiky Lisabon létá před každým zápasem orlice. Více do hloubky by se ovšem dalo jít jak v této pasáži, tak zejména v české stopě, kde bývá text často fádní. Na druhou stranu chápu, že kniha je určena i méně fotbalově znalým čtenářům.

Kniha je dobře strukturovaná, přehledná, dokonce už má i druhé pokračování a zabrousit můžete i na autorovu webovou stránku FotbaloveStadiony.cz, která rozšiřuje tištěnou formu. Kniha je ale i trochu nebezpečná, určitě se totiž najde stadion, který vám padne do oka a dostanete chuť se na něj podívat.

Ach, ta Marseille…

Fotbalové stadiony

Autor: Jiří Vojkovský

Počet stran: 144

Rok vydání: 2016

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]