Eric Cantona: vzestup prokletého básníka

Krále Erica netřeba obsáhleji představovat. Fotbalový poeta, ale zároveň i pěkný průšvihář, který se stal v Manchesteru United legendou. Eric Cantona mapuje převážnou část své kariéry v autobiografické knize My Story.

Kniha není uceleným obrazem Cantonovy kariéry, protože končí po sezoně 1992-93, kdy Manchester United ukořistil první mistrovský titul pod vedením Sira Alexe Fergusona. Cantona následně v kariéře pokračoval až do roku 1997, kdy ve svých třiceti letech ohlásil nečekaný konec.

Většina knihy se tak odehrává v jeho rodné Francii, kde se rebelská povaha úžasného technika začala pomalu formovat. Incidentů je v knize požehnaně, včetně kauzy, kdy nazval většinu představitelů vedení francouzského fotbalu idioty.

Čím víc stránek obrátíte, pochopíte, že ve Francii byla s postupem času půda pro Cantonu až příliš horká. Když se snažil najít východisko, oslovil svého psychoanalytika, který mu doporučil odchod ze země. A právě díky tomu se ocitl v Anglii, kde našel souznění s vášnivými britskými fanoušky.

Přestože kniha není napsána složitou angličtinou, často se musíte trochu zamyslet nad tím, co vám vlastně Cantona chce sdělit. Nezapře v sobě celoživotního filozofa, takže nad tématy hloubá ze široka a z jiných úhlů, než by běžný člověk čekal. Když se na několika místech knihy vyznává ze svého obdivu k prokletému básníkovi Arthuru Rimbaudovi, není se čemu divit.

Mínusem je taktéž neúplnost Cantonova příběhu, takže třeba vzpomínky na další mistrovská léta v Manchesteru United či neslavný kung-fu kop musíte hledat v některé z jeho pozdějších knih.

I přesto je oživením nahlédnout do hlavy geniálního hráče, pro kterého vlastně fotbal není až tak důležitý, ale raději si zajde do umělecké galerie nebo přečte poezii. Kolik takových hráčů fotbalová historie pamatuje?

Eric Cantona: My Story

Autor: Eric Cantona

Počet stran: 164

Rok vydání: 1994

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]