Jamie Vardy: anglická hvězda odnikud

Představte si, že odmalička nemyslíte skoro na nic jiného, než že se budete živit hraním fotbalu za svůj oblíbený klub z rodného města. Máte docela talent, jenže těsně před bránou do světa profesionálního fotbalu vás vykopnou jako nepotřebného, protože jim na vrcholového hráče přijdete moc malý. Je konec. Nemáte klub. Nemáte cíl. Nevíte, co bude druhý den, protože nemáte absolutně žádný plán B.

Střih.

Přibližně o dekádu později nastupujete poprvé od úvodní minuty v Premier League a váš tým jako jasný outsider poráží slavný Manchester United 5:3, přičemž ze zápasu odcházíte s bilancí jednoho gólu a čtyř asistencí. Takže jste vítězství vlastně zařídili sami. A je to jen začátek jízdy, která vrcholí ziskem jednoho z nejsenzačnějších mistrovských titulů v historii anglického ligového fotbalu…

Cesta Jamie Vardyho z amatérských hřišť, kdy hrával pouze pro zábavu a živil se prací v továrně, mezi hvězdy světového fotbalu, připomíná pohádku vsazenou do reality všedního života. Stocksbridge, Halifax, Fleetwood, Leicester, anglická reprezentace. Cesta tak nepravděpodobná, že si zasloužila nejen knižní zpracování, ale objeví se i na filmovém plátně.

Když knihu dočtete, můžete nabýt dojmu, že na začátku jste četli o úplně jiném člověku než na konci. I když… Vardy sám sebe líčí i se svými neřestmi, přičemž některých z nich se nevyvaruje ani coby hráč nejvyšší světové úrovně. Rád si vyrazí na tah, nestraní se pár skleniček ostřejšího pití, má záznam v trestním rejstříku a počet červených karet mu může „závidět“ leckterý řízný obránce.

Jedna z nejzajímavějších rovin v knize je ta, která popisuje, jak se Vardy musel vyrovnávat se stále vyššími nároky fotbalových úrovní – ať už se jednalo o fyzickou náročnost (přestože právě rychlost je jeho obrovskou předností), či nenadálým masivním mediálním zájmem o svoji osobu.

Přestože nejsem zastánce vydávání autobiografií ještě v době, kdy je hráč aktivní, Vardyho příběh je výjimka a těžko lze předpokládat, že jeho kariéra ještě nabídne silnější zážitek. O moc výš už totiž stoupat nelze.

Kniha má spád a nečekejte, že si mezi čtením budete dávat velké pauzy. Mně oči po řádcích kmitaly stejně rychle, jako Vardyho nohy…

Jamie Vardy – My Story: From nowhere

Autoři: Jamie Vardy, Stuart James

Počet stran: 328

Rok vydání: 2017

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]