Václav Ježek: básník, který trénoval evropské šampiony

Zní to dnes trochu jako utopie, pokud by měla nizozemská fotbalová reprezentace chtít ke kormidlu českého trenéra. O pár desítek let zpět se ale jednalo o realitu. „Tulipány“ lanařily Václava Ježka, trenéra legendárního týmu evropských šampionů z Bělehradu z roku 1976. Vítěz ankety o nejlepšího českého trenéra 20. století vypráví svůj příběh v knize Trénoval jsem mistry, jejímž autorem je známý sportovní publicista Milan Macho.

Kniha má netradiční strukturu, která ale baví. Ježkovy autobiografické kapitoly z hráčské a především trenérské kariéry střídají obsáhlé rozhovory na všemožná témata. Ježek v nich otevřeně mluví například o dopingu, motivaci, vztazích s funkcionáři či novináři. Právě rozhovory, kde prezentuje své názory a myšlenky, posouvají knihu nad úroveň běžných „chronologických“ biografií.

Nový rozměr dnes nabízejí jeho pohledy do budoucnosti fotbalu, jelikož nyní už můžeme hodnotit, jak moc se Ježek mýlil či naopak měl pravdu (tu spíš). Už v osmdesátých letech byl přesvědčen, že ze hry se vytratí fotbalovost. Podívejte se na českou „souboj“ ligu a posuďte sami.

Ústřední místo pochopitelně zaujímá část věnovaná zlatému úspěchu z Bělehradu. Ježek v ní dává nahlédnout do své mysli během zápasů semifinále a finále, zdůvodňuje svůj výběr hráčů či popisuje kritické chvíle v době penaltového rozstřelu s NSR. Dozvíte se například, co v semifinále komplikovalo hru Karolu Dobiašovi či kterým nápojem slavili noví šampioni svůj triumf.

Ježkova trenérská hvězda se pak rozzářila naplno, v knize pochopitelně nechybí ani jeho zážitky z angažmá ve Feyenoordu Rotterdam, FC Curych, pražské Spartě či námluv s nizozemskou reprezentací. Navzdory jeho silnému renomé pak působí až úsměvně, když se dočtete, že v jistém klubu o jeho setrvání na lavičce rozhodovalo hráčské hlasování… Inu, jiná doba.

Co je pro mě v osobě Václava Ježka zcela nové zjištění, byla jeho záliba v poezii. Dokonce tak silná, že v knize najdete pár ukázek jeho vlastní tvorby. A byť jsem knih o fotbale už přečetl docela dost, tohle jen tak někde nenajdete.

Přibývá let
a také váha
a člověk lehce kulatí
a fandové jsou hubatí.
Však dnes mi to již nepomáhá,
i když je u mne stále snaha.
Studím již větrem ze strniště,
nestačím jaru svého hřiště.

Václav Ježek: Trénoval jsem mistry

Autor: Milan Macho

Počet stran: 270

Rok vydání: 1988

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]