Craig Bellamy: vztekloun, který našel svůj klid

Jako malý pomáhal krást autorádia. Injury list má dlouhý jako nákupní seznam rodiny v karanténě. Trofeje se mu vyhýbaly. Přes všechny útrapy je kariérní ohlédnutí velšského útočníka Craiga Bellamyho v jeho knize GoodFella perfektním počinem.

Bellamy možná nedosáhl talentem i oblíbeností u fanoušků takového věhlasu jako jeho krajané Ryan Giggs či Gareth Bale, vše však vynahradil svoji originální povahou. Jak o něm řekl legendární trenér Bobby Robson, je asi jediným člověkem na zeměkouli, který se dokázal pohádat sám se sebou.

Své autobiografii dal název GoodFella, tedy něco jako “Mafián”, což odpovídá hlavně úvodu jeho vyprávění. Začíná totiž pěkně zostra a odhaluje, jak pomáhal starším kamarádům z party krást autorádia. Potřebovali totiž peníze na drogy… Jako regulérního konzumenta alkoholu sám sebe označuje ve věku čtrnácti let.

Za naprostý zvrat ve svém životě osobním i fotbalovém považuje okamžik, kdy se dozvěděl, že v pouhých sedmnácti letech čeká se svojí ještě o rok mladší přítelkyní potomka. Jediné, co tehdy Bellamyho zajímalo, byl zisk profesionálního kontraktu s Norwichem, aby mohl zajistit rodinu.

A také se odrazit ke kvalitní fotbalové kariéře – Newcastle, Celtic Glasgow, Blackburn, West Ham, Liverpool, Manchester City, Cardiff. Británii procestoval křížem krážem, potkal desítky spoluhráčů i trenérů. A pokud si s někým nesedl, řekne to.

Celou knihou se bohužel táhne dlouhý seznam zranění, která Bellamy v kariéře utrpěl. Jak s přibývajícími stránkami jejich počet narůstá, napadne vás, kde ještě vůbec bral vůli se vždy vrátit na hřiště a hlavně zpět do výborné formy.

Bellamyho časté zdravotní potíže přinášejí do příběhu i další osobitý pohled, protože rychlonohý forvard nechává čtenáře detailně nahlédnout do toho, jak se zranění podepisují na hráčově psychickém stavu a jak dopadají i na jeho okolí. Pokud vydržíte až do konce, vězte, že ten je dobrý – známý vztekloun totiž nakonec nejde svůj klid.

Nuda ale nehrozí u žádné z třiceti kapitol. Bellamy se jako hráč možná nedostal mezi absolutní špičku, ale jeho kniha se může bez ostychu měřit s těmi nejlepšími.

GoodFella

Autor: Craig Bellamy

Počet stran: 400

Rok vydání: 2013

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]