Retired: deprese, dluhy, rozvody i radosti fotbalových důchodců

Život fotbalisty je v mnohém krásný, ale vše jednou končí. Stále častěji vyplouvají na povrch problémy, ve kterých se hráči utápějí, jakmile završí svoji aktivní kariéru. Právě o životě „po fotbale“ je kniha Retired od Alana Gernona.

Všichni je známe jako hrdiny ze stadionů či televizních obrazovek, jenže čas je neúprosný pro všechny z nás a dříve nebo později se i fotbalisté musejí zařadit do „běžné“ společnosti. Po přečtení knihy Retired zjistíte, že takový přechod není úplně snadná záležitost…

Rozloučit se s životem profesionálního hráče a najít si nový smysl života představuje pro mnohé fotbalisty tíživý problém, který může přerůst v naprostý rozvrat osobního života. Alkohol, obchod s drogami, špatné investice, rozvody, vysoké dluhy, osobní bankroty, problémy psychického rázu, tím vším se Gernon ve své knize zabývá na konkrétních příkladech (a známých jménech). Místy to není vůbec veselé čtení.

Pochopíte však, že je to bohužel realita, která pod pozlátkem penězi prošpikovaného moderního fotbalu není pro běžného fanouška téměř vůbec vidět. Kniha Retired krásně odkrývá, jak fotbalová bublina hráče zdeformuje do takové míry, že se po skončení kariéry musí naučit žít téměř od píky.

Kniha ale není jen soupis smutných osudů těch, kteří upadli do potíží. Velké zajímavosti se těší i část, kde Gernon rekapituluje příběhy hráčů, kteří se rozhodli fotbal dobrovolně opustit v „produktivním věku“ a věnovat se úplně jiné činnosti, ať už hraní v kapele či povolání kněze. Jedním z nich je například David Bentley, autor hattricku do sítě Manchesteru United.

Retired není o vítězných gólech a nablyštěných trofejích. Je vlastně mnohem důležitější, protože je o životě. Je o tématu, které si možná zaslouží mnohem více pozornosti. Vřele bych její přečtení doporučil všem hráčům, kteří se nacházejí v podzimu fotbalové kariéry. To, co je v knize, nechce žádný z vás zažít. Na to vemte jed.

Retired

Autor: Alan Gernon

Počet stran: 256

Rok vydání: 2016

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]