Hra čísel: poznejte, co se skrývá za gigabajty fotbalových dat

Statistika nuda je, má však cenné údaje… Známý popěvek v případě knihy Hra čísel tak úplně neplatí – pokud totiž máte rádi fotbal a nejste líní se nad některými čísly trochu zamyslet, nuda se rázem změní v zápal pro čtení každé další stránky.

Hra čísel aneb Co skutečně rozhoduje o fotbale pochází z dílny anglických autorů Chrise Andersona a Davida Sallyho. Publikace vyšla před šesti lety, tedy v době, kdy naplno probíhala analytická revoluce ve fotbale. Dnes už se spíše blížíme jejímu konci, protože dostupná jsou v podstatě všechna data a je jen málo okének, která ještě nebyla číselně rozpitvána.

Hra čísel chce nabídnout úplně jiný pohled na fotbal jako takový – tradice, na kterých hra stojí, de facto od základu bourá. Autoři si berou na paškál stoleté fotbalové mýty a pomocí čísel jedny vyvracejí, jiné naopak potvrzují.

Kniha odpovídá na obecné otázky ze hry. Je držení míče skutečně zaručená cesta k vítězství? Je role fotbalových manažerů opravdu klíčová, nebo by ji mohl zastat kdekdo? Je pro výsledek týmu důležitější výkon nejlepšího, nebo naopak nejslabšího člena sestavy?

Odpovědi vycházejí z reálných událostí. Analýze je například podrobený slavný projekt Galácticos v Realu Madrid, neúspěšné angažmá Andrého Villase-Boase v Chelsea či po několik let opakující se zázračná záchrana Wiganu Athletic v Premier League.

A odpůrci čísel nemusejí mít přehnaný strach – pokročilé statistické metody nečekejte, pro pochopení si vystačíte se základními funkcemi a grafy. Za „polidštění“ vědeckých výpočtů patří autorské dvojici potlesk. Neobjevují se přitom jen suché statistické analýzy, ale i psychologické jevy, které ovlivňují vnímání fotbalu.

Jestli se přistihnete, jak nad některými použitými příklady přemýšlíte, mají autoři knížky vyhráno. Přesně o tom totiž je analytická disciplína, nejen fotbalová – o přemýšlení. A když vás následně na internetu nebo v televizi budou krmit poměry držení míče, střel či faulů, uvidíte najednou trochu víc než jen čísla.

Hra čísel

Autoři: Chris Anderson, David Sally

Počet stran: 312

Rok vydání: 2013

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]