O Pláničkovi: než půjdou děti spát

O slavném československém brankáři Františku Pláničkovi existuje na domácím trhu již několik knih. Ta nejútlejší pochází od sportovního novináře Vítězslava Šlechty z roku 2001 s podtitulem O legendárním brankáři.

Obsáhlejší biografií někdejší slávistické opory s názvem Když chytal Plánička jsme se již zabývali v dřívější recenzi, kterou si můžete přečíst zde. Šlechtova kniha se od jejího pojetí odlišuje, lépe řečeno ji spíš docela vhodně doplňuje.

Nenajdete v ní ucelený pohled na Pláničkovu kariéru, ale spíše drobné detaily a postřehy, které jsou více rozvedené v jednotlivých kapitolách. Ty pak na různých příkladech poukazují na brankářův charakter či přístup k fotbalu i některým situacím v běžném životě.

Mezi hlavní témata v knize patří Pláničkovy úplné fotbalové začátky, trable při hledání zaměstnání, okamžiky z římského finále mistrovství světa či záhada dvakrát zlomené ruky.

Dlouho jsem přemýšlel, komu by vlastně četní této knihy mohlo být nejpříjemnější. Styl vyprávění je někdy až pohádkový a některé události podané zjednodušenou formou. Takže pokud mají vaše děti už dost Perníkových chaloupek či Ptáků ohniváků, přečtěte jim před spaním něco o statečném brankáři. A nebojte, obrázky jsou v knize také.

František Plánička – O legendárním brankáři

Autor: Vítězslav Šlechta

Počet stran: 136

Rok vydání: 2001

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]