Když chytal Plánička: o cti dohrát se zlomenou rukou

Mrštné skoky, neutuchající odvaha, příkladná životospráva. Jen zlomek předností, kterými vynikal legendární František Plánička, patrně nejlepší fotbalový brankář předválečné Evropy. Významné momenty své kariéry přibližuje jeho biografie Když chytal Plánička.

„Planika“, jak vyslovovali jeho příjmení téměř všichni zahraniční fotbaloví aktéři, obsadil v anketě o nejlepšího českého fotbalistu století čtvrté místo. Na své pozici měl ve své době málo rovných soupeřů – snad kromě Španěla Zamory. A to přitom ani brankářem být nechtěl, jako malý radši střílel góly. A se 172 centimetry výšky by byl v dnešní době gólmanských obrů jasně předurčen k neúspěchu…

Celoživotní slávista se nejvíc zapsal do dějin na mistrovství světa 1934, kde jako kapitán dovedl československou reprezentaci až do finále, kde mužstvo po srdnatém boji podlehlo domácí Itálii 1:2 a získalo stříbrné medaile.

Biografie se ohlíží nejen za italským, ale i francouzským šampionátem o čtyři roky později, kde Plánička již končil kariéru – trochu symbolicky zlomeninou ruky. Knihou se táhne průřez mnoha brankářových zranění, od zlomenin až po těžké otřesy mozku. Z branky ovšem utekl málokdy, čest mu to nedovolila.

„Ještě po letech jsem si vzpomněl, jak jsem s vymknutou ramenní kostí nebo přeraženým žebrem dohrával zápas. Bojovat do poslední síly – to byla přinejmenším povinnost ke spoluhráčům. Útěk bych byl považoval za zbabělost.“

Vedle reprezentačních zážitků se Plánička vrací v knize také k účinkování ve Středoevropském poháru. Stojí určitě za připomenutí, že prapůvodci současné Ligy mistrů a dnes již téměř zapomenuté soutěži udávaly trend i české kluby – pražská Sparta se v úvodních ročnících radovala z triumfu dvakrát, Slavia jednou.

Domácí kluby i reprezentace se v tehdejší éře nacházejí v Evropě na vrcholu, což při čtení a srovnání s dneškem působí trochu jako sci-fi. Plánička se z knihy také jeví jako nadšený cestovatel – tehdy časté výjezdy Slavie i reprezentace do celého světa líčí velmi podrobně.

Kniha je v tomto směru bohatá na informace a detaily, nicméně je psaná „profesorsky“, takže tep se vám při čtení nezvedne. Občasný pohled do zákulisí potěší, ovšem vtipné hlášky nečekejte. Jestli se ale chcete něco dozvědět o životě a podmínkách profesionálního fotbalisty v předválečném období, vezměte ji do ruky.

Když chytal Plánička

Autor: Karel Štorkán

Počet stran: 276

Rok vydání: 1968

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]