Adrenalin na lavičce: bouřliváci z devadesátek

Devadesátá léta minulého století bývají obecně označované za nespoutané a divoké, a to v celé společnosti. Fotbal nemohl zůstat stranou, čehož jsou důkazem například trenéři. Jako „bouřlivák“ býval vnímaný každý druhý. A právě o nich pojednává kniha Adrenalin na lavičce od Františka Jenčíka.

Autor vyzpovídal osm koučů, kteří v devadesátých letech udávali tón v českém fotbale – Jaroslav Hřebík, Petr Uličný, Josef Pešice, Milan Bokša, Vlastimil Petržela, Jiří Štol, Jiří Kotrba a Julius Bielik. Každému s nich patří v knize zhruba dvacet stránek.

Řeč přijde na vše možné, co s profesí prvoligového trenéra souvisí – názory na herní systémy, psychologie vůči hráčům v kabině, důvody emotivních výstupů během zápasů, případně jak ovlivňuje jejich práce vztahy v rodině.

„Nechal jsem se trochu inspirovat AC Milán, protože uplatňoval taktické pokyny s maximální dokonalostí. Rozestavení mělo spíš podobu kosočtverce, takže není divu, že se pro něj mezi námi uchytilo poněkud nemravné označení.“

Duch devadesátek na člověka dýchne z vyprávění každého z nich. Většina z osmičky trenérů se totiž setkala s pokusy o ovlivnění zápasů, s neprofesionální životosprávou hráčů či tehdejšími podnikateli, kteří si z klubů dělali osobní projekty. Stačí se do knihy začíst nyní, o zhruba dvě dekády později, a je zřejmé, jak výrazně se fotbal posunul.

Jedna vada na kráse se týká zpracování. Vyprávění každého z trenérů se odehrává v první osobě, tudíž mluví sami za sebe. Použitá je nicméně spisovná čeština, kterou by ovšem například bodrý Moravák Petr Uličný jen těžko vzal do úst. Vyprávění tak postrádá autentičnost a spisovný jazyk bohužel působí spíš rušivě.

Možná je i škoda, že kniha vyšla v závěru devadesátek, kdy všichni oslovení trenéři byli ve vrcholných fázích svých kariér a předpokládal se i jejich další růst. Kdyby o své profesi vyprávěli s určitým odstupem, možná by prozradili mnohem víc pikantností, které tehdy musely zůstat za branami stadionů.

Adrenalin na lavičce

Autor: František Jenčík

Počet stran: 150

Rok vydání: 1999

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]