Fergieho říše divů: to nejlepší z mašiny na úspěchy

Stabilita. Úspěchy. Trofeje. Faktory, o kterých si současný Manchester United může nechat jen zdát. Není tomu ale tak dávno, co si jich pod Sirem Alexem Fergusonem užíval do sytosti. Píše o nich také anglický novinář Frank Worrall v knize Fergie a jeho říše divů.

Kniha sice nese podtitul biografie Alexe Fergusona, ale je spíš biografií celého Manchesteru United v době éry vládnutí skotského kouče. Worrall postupuje chronologicky od nástupu ambiciózního trenéra na lavičku v roce 1986 a prodírá se všemi úspěchy týmu od mnoha ligových titulů až po čtyři finále Ligy mistrů.

Některé události se opravdu neomrzí a člověk je může vidět, slyšet nebo číst na různých místech v různých podobách – zejména obdivuhodná sezona 1998/1999, v níž Manchester United získal tři trofeje, včetně zcela nezapomenutelného obratu ve finále Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov. Kdo by řekl, že letos už je tomu dvacet let?

Na druhou stranu, pokud jste fanoušek či fanynka „rudých ďáblů“, až tolik nového se v knize patrně nedozvíte, protože Worrall se věnuje hlavním mezníkům Fergieho éry v klubu a do méně známých detailů příliš nezachází. Jako ucelený základní přehled je ale kniha sestavena velmi dobře.

Plusové body si nezaslouží ani občasná Worrallova zaujatost. Manchester United je pro něj místy až nedotknutelný. Byť to čtení nijak nenarušuje, trocha kritického pohledu by nezaškodila, zvlášť, pokud zrovna nejste rudý fanatik.

Fergieho říše divů patří spíš do rukou příznivců Manchesteru United, pokud se toužíte dozvědět víc o samotném Fergusonovi, doporučuji spíš jeho autobiografii Managing My Life. Třeba Skotova hráčská a trenérská etapa před nástupem do Manchesteru United je opravdu zajímavá a ne tolik známá, avšak Worrallova kniha se jí věnuje na pouhých devíti stranách.

Fergie a jeho říše divů

Autor: Frank Worrall (český překlad Milan Čech)

Počet stran: 304

Rok vydání: 2012

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]