Zlatá obloha: anglický fotbal pod diktátem Premier League

Vznik Premier League změnil anglický fotbal téměř od jeho základů – o tom není sporu. Britský novinář Ian Ridley si vzal na paškál prvních dvacet let její existence a v knize There’s a Golden Sky analyzoval vliv nejvyšší anglické soutěže na celkové fotbalové poměry v zemi.

Ridley je protřelý novinář, který prošel deníky Guardian, Daily Telegraph či Independent. Zaskvěl se zejména spoluprací s bývalým obráncem Tonym Adamsem na knize Addicted, kde líčí boj někdejší opory Arsenalu s alkoholem. Recenzi na tuto výtečnou knihu si můžete přečíst zde.

There’s a Golden Sky je už devátá Ridleyho kniha a má výrazně širší záběr. Není zaměřená na Premier League, jak by se mohlo zprvu zdát, ale na všechna patra anglického fotbalu, včetně toho ženského. V každé z 22 kapitol se Ridley zaměřuje na některý aspekt vývoje fotbalu a dokumentuje jej na konkrétním příkladu.

Analyzuje například vzestup a pád Portsmouthu, masivní vstup televizního vysílání do anglického fotbalu, invazi zahraničních majitelů do klubů či narůstající osobní problémy vrcholových hráčů v oblasti závislostí.

Ridley určitě neopomněl zahrnout žádný podstatný faktor, kterým Premier League působí na anglický fotbal, nicméně na můj vkus někde píše až příliš zeširoka. Na dosti místech odbíhá od hlavního tématu, když například skočí od vlastnické struktury Arsenalu k vývoji parkovacích míst u stadionu. Řada oslích můstků působí lehce rušivě, méně informací je někdy více.

V britských recenzích dostává kniha velmi dobrá hodnocení, já jsem jí až tak na jméno přijít nemohl. Kdo si však chce udělat o novodobém anglickém fotbale komplexnější obrázek, získá v ní spoustu klíčových informací.

There’s a Golden Sky

Autor: Ian Ridley

Počet stran: 264

Rok vydání: 2011

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]