Neohrožení: co ještě nevíte o zázraku z Leicesteru

Po všem, co už bylo o neuvěřitelné cestě anglického Leicesteru City k titulu mistra Premier League řečeno a napsáno, je dosti obtížné nalézat další a další zajímavosti, které by ještě obohatily jednu z největších senzací sportovní historie. Novináři Jonathanu Northcroftovi se to však v knize Neohrožení docela dobře povedlo.

Pro nezasvěcené (pokud ještě tací existují): parta outsiderů vedených odepsaným trenérem v roce 2016 získává po strhující jízdě sezonou mistrovský titul v anglické lize, patrně nejlepší soutěži světa. To vše přesto, že na tým, který sezonu předtím sotva unikl sestupu do druhé ligy, vypsali bookmakeři kurz 5000:1. Příběh pro knížku jako dělaný.

Už ve vrcholící sezoně 2015/2016 byl zájem novinářů z celého světa o pohádkovou story enormní a životní osudy útočníka Jamie Vardyho či defenzivního psa N´Gola Kantého byly rozebrány do nejmenších detailů.

I proto se jim kniha Neohrožení až tolik nevěnuje a spíš dává prostor méně nápadným hrdinům – kapitánovi Wesu Morganovi, služebně nejstaršímu hráči Andymu Kingovi či z Aston Villy vyhozenému Marcu Albrightonovi.

Díky knize poznáte Leicester skrz na skrz. Nechybí totiž kapitoly o fungování jednotlivých oddělení klubu, o chování majitelů či taktickém přístupu italského kouče Claudia Ranieriho. Northcroft jde i do historie a snaží se najít kořeny úspěchu „lišek“, jak možná nakonec usoudíte, ne až tak náhodného. Uděláte si rovněž obrázek o Leicesteru jako městu, nátuře jeho obyvatel a různých lokálních komunitách.

Moje největší obava před otevřením kniha byla právě z toho, zda se dozvím ještě něco nového, ale Northcroft, zpravodaj nedělních Times, moje předsudky zdařile rozprášil. Nejméně čtivé jsou úryvky z průběhu některých utkání, které už jsou v dnešní době trochu přežitek, ale chápu, že k ucelenému obrázku do knihy tak nějak patří. Celkově jsou ovšem Neohrožení zdařilou analýzou a vzpomínkou na mužstvo, které popřelo zákony fungování moderního fotbalu.

Neohrožení

Autor: Jonathan Northcroft

Počet stran: 304

Rok vydání: 2016

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]