Josef Bican: přerod v celebritu i odmítnutí říše

Kolik dal vlastně legendární Josef Bican za svoji kariéru branek? Jednu z odpovědí na tuto otázku přináší útočníkova biografie, kterou sportovní novinář Josef Pondělík nazval Pět tisíc gólů.

Soutěžní, přátelské, reprezentační, klubové, dorostenecké, neoficiální… čert aby se v tom vyznal. Mravenčí práce s dolováním a ověřováním dat v poslední verzi přisoudila Bicanovi 821 soutěžních branek. Tak zní stanovisko Komise pro historii a statistiku FAČR z počátku roku 2021.

Číslovka pět tisíc z názvu knihy je spíše nadsázkou, pochází totiž od Bicanova bývalého spoluhráče Bimba Bindera, který v reakci na tisící gól Brazilce Pelého prohlásil, že zná hráče, jenž nastřílel branek ještě mnohem víc.

Biografie monitoruje Bicanovu kariéru prakticky od kolébky až do doby, kdy chodil hrávat za staré pány pražské Slavie. Vedle poměrně dobře známé sportovní stránky jeho života se snaží postihnout i jeho postupný přerod z obyčejného vídeňského kluka na tehdejší „celebritu“. A to se vším, co k takovému statusu patří – na škále od protekce až po zášť okolí.

Velkou část Bicanovy kariéry zaujímají válečná léta, takže se například můžete ponořit do jeho vyprávění o tom, jak se jej snažili nacističtí pohlaváři přimět k reprezentování říše. Nebo o tom, jak to může dopadnout, když zapomenete opilého spoluhráče ve vlaku.

Ve vyprávění se střídají autor s Bicanem, což bohužel graficky není příliš dobře odlišeno a na mnoha místech lze ztratit přehled, kdo je zrovna u kormidla. A pokud nejste příznivci vpisování týmových sestav přímo do textu, nebudete rádi, v knize se jedná o hojný jev.

Kniha je dobrou připomínkou toho, že výjimeční kanonýři se čas od času v některém koutě zeměkoule zrodí (datová analýza by vám frekvenci určila skoro přesně). Zatímco momentálně prožívají dobu hojnosti v Argentině a Portugalsku, současnost a výhled do budoucna napovídají, že Češi a Rakušané už svého střeleckého hrdinu oslavují pouze v archivech.

Pět tisíc gólů

Autor: Josef Pondělík

Počet stran: 334

Rok vydání: 1979 (rozšířené 3. vydání)

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]