Chuligán: Poborský, Štajner a jeden osamělý drsňák z Hannoveru

96, alte Liebe! Nejen Anglie je proslulá řáděním fotbalových chuligánů. Své si k tomuto tématu může říct i Německo. Právě do prostředí Hannoveru a místního klubu „96“ je zasazen děj knihy Chuligán, který je debutovým počinem Philippa Winklera.

Fotbal ovšem hraje v příběhu jen okrajovou roli. Pro hlavní postavu Heika Kolbeho slouží de facto jen jako záminka k (předem domluveným) rvačkám s chuligány z ostatních klubů. Vítězství na hřišti je příjemný bonus, podstatné je ovšem uchránit vlastní území.

Pěstmi.

Heiko se životem jen protlouká – jeho otec je alkoholik, matka od rodiny utekla a on se živí podřadnou prací v posilovně, která slouží jako obchodní doupě skinheadů s anaboliky. Bydlí přitom u podivína, který se živí organizováním zvířecích zápasů.

Každý aspekt Heikova života má v knize svoji vlastní oddělenou rovinu a v úvodu trochu trvá, než do nich proniknete. Jakmile se vám to ale podaří, nebudete chtít knížku odložit, protože budete chtít vědět, jestli se mu aspoň jedna ze zbabraných částí jeho života povede nasměrovat k lepším zítřkům.

Děj se odehrává v době tragické smrti bývalého německého reprezentačního brankáře Roberta Enkeho, který spáchal sebevraždu skokem pod vlak. Jako kultovní postavu v ní vnímají hannoverští hooligans českého útočníka Jiřího Štajnera. V knize vystupuje také další hodně známé jméno Poborský, byť v dosti jiné podobě, než byste očekávali.

I když sám autor nikdy mezi fotbalové chuligány nepatřil, má jeho kniha solidní autentický dojem. Syrový, podobný třeba některým dílům Irvina Welshe. Paradoxní je, že i když chuligánství je spíš projevem masového chování, Winklerovi se podařilo vtisknout příběhu úplně opačný dojem – osamělost.

Chuligán

Autor: Philipp Winkler

Počet stran: 320

Rok vydání: 2016

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]