Dělník a umělec: trvající záhady z kariéry vítěze Poháru UEFA

Bývalý záložník Jiří Němec patří do skupinky „záhadných“ postav v dějinách československého a později českého fotbalu. V roce 1998 o něm vyšla kniha Dělník a umělec, která se snaží aspoň trochu přiblížit jeho život před i za autovou čárou.

Němec dlouhá léta válel za německé Schalke 04, se kterým v roce 1997 dokonce získal Pohár UEFA. O rok dřív se podílel na senzačním tažení České republiky evropským šampionátem v Anglii, kde outsider dokráčel až ke stříbrným medailím.

Defenzivní středopolař měl celou kariéru přezdívku „Němej“, o které si většina lidí myslela, že pochází z jeho povahové mlčenlivosti, ale zrovna v knize Dělník a umělec se dočtete, že má kořeny někde úplně jinde.

Pokud ovšem prahnete po nějakých objevných informacích z Němcovy kariéry, nedočkáte se jich. Když to napíšu bez obalu, kniha se mně nelíbila. Mapuje prostředí a události, kterými český Fotbalistu roku 1997 v kariéře prošel, ale on sám v knize vystupuje spíše sporadicky.

Cesty pražské Sparty nultým ročníkem Ligy mistrů či české reprezentace Eurem 1996 jsou zaznamenány na stovkách různých míst. Němcův obsáhlejší komentář na úkor pouhého popisu sledu událostí, to je to podstatné, co od sportovní biografie očekávám.

Pozitivní je, že v knize vystupuje řada osob z Němcova okolí, nicméně většina jejich příspěvků se omezuje pouze na charakteristiku jeho hry a s přibývajícími stránkami začnete mít pocit, že se v jádru opakují, jen jinými slovy. I z tohoto důvodu mně zejména závěr knihy přišel zbytečně uměle natažený.

Knihu možná lépe budou vnímat ti, kteří toho o Němcově kariéře příliš nevědí a uvítají širší kontext událostí na jednom místě. Ovšem čtenář, který touží objevovat originální informace a myšlenky, se bude na většině stran nudit.

Dělník a umělec

Autor: František Steiner

Rok vydání: 1998

Počet stran: 144

Hodnocení #kopejzaknihu: 2/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]