Duncan Edwards: odkaz velikána v časové tísni

Všestranný dříč ve středu hřiště, jeden z členů slavných „Busby babes“, ohromný talent, neskutečně tvrdá rána v noze. A také předčasný odchod do fotbalového nebe, bohužel. Informací tradujících se o Duncanu Edwardsovi není mnoho, ale ty, které mezi fanoušky kolují, jej vyzdvihují jako jednoho z nejlepších hráčů historie vůbec. Mezi příznivci Manchesteru United má Edwards až mýtický status.

I mě zajímalo, proč tomu tak je, když mu bylo dáno tak málo času, aby fotbalový svět oslnil.

Autor několika sportovních biografií James Leighton si dal opravdu velkou práci s výzkumem pro svoji knihu „The Greatest“, líčící celý život Duncana Edwardse. Růst hvězdného fotbalisty sleduje od kolébky až po tragické neštěstí na mnichovském letišti, po němž vycházející hvězda přišla o život.

Zavede vás do doby, kdy se Británie vzpamatovává z následků Velké deprese, ve většině domácností schází ústřední topení, fotbalový míč z kůže stojí majlant a klukovské zápasy na ulicích přeruší projíždějící auto jen sem tam.

Sám Edwards v knize promlouvá minimálně, za což nejspíš nemůže jen absence dobových rozhovorů v archivech, ale i jeho tichá povaha. Na velkého hráče vzpomínají jeho parťáci z týmu, trenéři či kamarádi, kteří se dělí o společně strávené chvíle. I díky tomu lze majitele osmnácti reprezentačních startů v dresu Anglie poznat jako člověka – jako syna, žáka, životního partnera či kamaráda.

„Někdy hrozí, že lidé si budou myslet, že my, co jsme Duncana znali osobně a viděli ho v akci, budeme jeho význam zveličovat, protože už není mezi námi. Sentiment někdy může úsudek člověka rozhodit. Ale v tomto případě to tak není. Jakákoliv chvála na Duncanovu osobu je zasloužená.“

Sir Bobby Robson

Po fotbalové stránce je „Big Dunc“ vylíčen nejen jako excelující záložník či obránce, ale nechybí ani připomenutí zápasů, kdy se mu až tolik nedařilo (opět připomínám skvělý výzkum – zcela jistě hodiny a hodiny hloubání v novinových archivech). Díky za tento kritický pohled, který přibližuje příběh mnohem více realitě.

Na většině stránek ovšem sklízí dvojnásobný anglický šampion pouze chválu. Pádné argumenty dokládají, že zaslouženou.

A jestli vás o Edwardsově velkosti nepřesvědčí ani těchto 304 stránek, pak už asi nic.

Duncan Edwards – The Greatest

Autor: James Leighton

Počet stran: 304

Rok vydání: 2012

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]